Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am o intrebare legata de plata impozitului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am o intrebare legata de plata impozitului pe clădire ...

Buna ziua,
Am o intrebare legata de plata impozitului pe clădire și teren agricol.
Socrul meu locuieste într-o casă care a fost a soției acestuia,decedata în urma cu 8 ani la care nu s-a deschis taxa de succesiune,și mai sunt si 4 copii moștenitori.Ma rog problemă în acest moment nu este succesiunea sau moștenirea ci plata impozitului către Primărie.Acesta nu a plătit timp de 8 ani impozitul ,suma ajungând la peste 10000 lei ,reprezentând impozit ,penalizări.Ce se poate intampla ?
Sechestru pe bunuri? Proprie pe venit?
Este pensionar.
Multumesc
Da, desi in realitate asta se intampla mai rar, se poate proceda la executarea silita. Totusi, cata vreme nu s-a dezbatut succesiunea, este destul de dificil, pentru ca ar trebui ca intai sa se solicite dezbaterea succesiunii in instanta si abia apoi sa se solicite incuviintarea executarii silite.
Teoretic, creantele fiscale (impozitul) mai vechi de 5 ani s-au prescris, daca nu a fost emisa nici un fel de notificare in acest sens - deci nu ar trebui achitat decat impozitul pe ultimii 5 ani.