avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept civil, moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept civil, moștenire

Bună ziua, bunica mea deține un teren de 30 de ari pe care este construita o casa. Terenul este pe numele tatălui soțului ei, pentru a o putea pune în legalitate cu terenul sa dețina titlu de proprietate pe el și sa o intabulez care sunt pașii de urmat? Mulțumesc mult
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:31, 20 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa dezbata succesiunea după socru și după soț (care înțeleg ca e decedat)
Soacra trăiește? Socrii câți copii au avut? Bunica câți copii are?
Bună seara, toți sunt decedați și s a lăsat din generație în generație pana la bunica mea.

raluk0207 a scris:

Sa dezbata succesiunea după socru și după soț (care înțeleg ca e decedat)
Soacra trăiește? Socrii câți copii au avut? Bunica câți copii are?

Dar dacă ea a stat de 60 de ani acolo și a plătit impozit are o relevanta?

Alexandru19999 a scris:

Bună seara, toți sunt decedați și s a lăsat din generație în generație pana la bunica mea.

raluk0207 a scris:

Sa dezbata succesiunea după socru și după soț (care înțeleg ca e decedat)
Soacra trăiește? Socrii câți copii au avut? Bunica câți copii are?



2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu.
Și nu cred ca avea cum sa plătească impozit de 60 de ani.
Mai ales ca terenul ziceți ca e pe numele socrului ei.

Bunica trebuia sa fi dezbătut succesiunile, în ordinea deceselor, începând cu proprietarul de pe titlu.
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2022
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj voluntar pretul acestuia melinaR melinaR buna dimineata am o mare problema cu impozitul pe terenul agricol eu impreuna cu sotul meu si fata mea locuim in casa parinteasca din partea sotului problema ... (vezi toată discuția)
Mostenire /cum pot intra in posesie? violeta t violeta t ACTE NECESARE,ETAPELE JURITICE Bunicul sotului a avut doi baieti,si a construit doua casa in doua curti diferite cu doua adrese,propietatile sant pe numele ... (vezi toată discuția)
Buna ziua titlul de propietate e pe numele bunicilor sotului ... mioararadu mioararadu Buna ziua titlul de propietate e pe numele Bunicilor sotului meu bunica decedand in 1996 si bunicul in 1983 avand 4 copii din care socrul meu a decedat in 1993 ... (vezi toată discuția)