Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune ?

Buna ziua,
Suntem cinci frati.
Fratele meu,a locuit in acelasi apartament cu tatal nostru,din 1989 cand a fost cumparat apartamentul (proprietar fiind tatal nostru) si pana in prezent,contribuind la cheltuielile de intretinere si imbunatatire al acestui apartament.
Tatal nostru a decedat in urma cu 2 ani si as dori sa dezbat succesiunea.

INTREBARE:
Fratele meu,poate invoca uzucapiunea in cazul apartamentului,astfel incat sa nu mai fie inclus in masa succesorala ?

Va multumesc !
nu
Multumesc !
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, nu este o ipoteza tip de uzucapiune.
Exista niște reguli de drept și condiții care nu sunt indeplinite.
Faptul ca a locuit este irelevant.
Multumesc !
Cornel Vasile, Consilier juridic