avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune ?

Uzucapiune ?

Buna ziua,
Suntem cinci frati.
Fratele meu,a locuit in acelasi apartament cu tatal nostru,din 1989 cand a fost cumparat apartamentul (proprietar fiind tatal nostru) si pana in prezent,contribuind la cheltuielile de intretinere si imbunatatire al acestui apartament.
Tatal nostru a decedat in urma cu 2 ani si as dori sa dezbat succesiunea.

INTREBARE:
Fratele meu,poate invoca uzucapiunea in cazul apartamentului,astfel incat sa nu mai fie inclus in masa succesorala ?

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gelu222 , utilizator 08:11, 13 Mai 2021
nu
Multumesc !
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, nu este o ipoteza tip de uzucapiune.
Exista niște reguli de drept și condiții care nu sunt indeplinite.
Faptul ca a locuit este irelevant.
Multumesc !
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Pitesti Pitesti Buna ziua, as dori o indrumare privind o situatie in care se afla varul meu, casatorit si cu un copil de 25 de ani. Acesta locuieste de cand s-a nascut in ... (vezi toată discuția)
Contestare drept abitatie sot supravietuitor danieladam danieladam Buna ziua! Tatăl meu a decedat de curând. Părinții mei erau despărțiți in fapt de mai bine de 4 ani, dar nu divortati. Masa succesorala se ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune partiala favex favex Parintii mei au cumparat un teren cu chitanta de mana in 1956 iar in 1957 au construit o casa fara autorizatie de construire. Au inscris terenul si casa in ... (vezi toată discuția)