Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ! Am o proprietate pe care vreau să o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ! Am o proprietate pe care vreau să o vând iar pentru ...

Bună ziua ! Am o proprietate pe care vreau să o vând iar pentru asta apelez la o persoană terță (rudă, prieten, cunoștiință etc.) care va avea o procură specială notarială din partea mea. Doresc să vând pentru o anumită sumă ( ex. 20.000 lei) dar cel mandatat de mine obține și vinde la un preț mai mare (ex. 200.000 lei). Eu vreau să primesc doar suma de 20.000 lei iar restul de 180.000 lei să revină celui pe care l-am mandatat. Se poate legaliza la notariat o astfel de procură, cu astfel de clauze ? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns !
Da, insa nu se legalizeaza ci se autentifica, si nu este o simpla procura ci este chiar un contract de mandat prin care stabiliti pretul minim al vanzarii, precizand totodata ca restul, pana la pretul negociat al vanzarii, i se va cuveni mandatarului care remuneratie pentru ducerea la indeplinire a mandatului.
Mulțumesc foarte mult !