Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitorii sezinari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitorii sezinari

Buna seara!
Mostenitorii sezinari au dreptul de a vinde bunuri care fac parte din masa succesorala fara acordul celorlalti mostenitori sezinari? Sau pot acestia sa scada valoarea bunurilor din masa succesorala, de exemplu prin taierea unei parti importante de copaci dintr-o padure? Deci inainte ca succesiunea sa fi fost dezbatuta si impartita.
Legal1228, utilizator
Pe lângă stăpânirea de fapt exercitată asupra patrimoniului succesoral, sezina le conferă moştenitorilor sezinari şi dreptul de a administra acest patrimoniu şi de a exercita drepturile şi acţiunile defunctului. Deci mostenitorii sezinari nu au dreptul de dispozitie asupra bunurilor din masa succesorala, nu le pot instraina ci le pot administra. Ramane de stabilit daca taiarea unor arbori dintr-o masa impadurita constituie act de administrare sau nu. Cata vreme au fost taiati doar anumiti arbori, eu cred ca acesta poate fi considerat un act de administrare.
Oricum ar fi, in lipsa de o prevedere legala contrara, mostenitorii sezinari pot exercita aceste acte de administrare doar impreuna, prin acordul tuturor. In lipsa acestui acord, mostenitorii sezinari trebuie sa se adreseze instantei pentru stabilirea modului de administrare a patrimoniului succesoral pana la dezbaterea succesiunii si incheierea partajului succesoral.
Frumos explicat. Si daca o privim altfel: Sa presupunem ca s-au facut acte de instrainare de dispozitie, nu de administrare.
Care este sanctiunea sau care-i problema, mai pe romaneste?
Pentru ca, pana la urma, are voie/nu are voie, fara sanctiune nu valoreaza nimic o astfel de interdictie.
Daca admitem faptul ca au incheiat acte de dispozitie, si daca mai admitem si faptul ca s-au pus de acord toti sezinarii, care sunt si toti rezervatarii si nu exista mostenitori testamentari, atunci pur si simplu au sarit etapa dezbaterii succesiunii si au instrainat bunuri din masa succesorala fara sa detina certificat de mostenitor, nulitate relativa, nu are cine sa o invoce, toate bune si frumoase.
Daca exista mostenitori testamentari,sezinarii in calitate de viitori coproprietari cu testamentarii au instrainat bunuri care nu le apartineau in drept si din care nu urmau sa dobandeasca decat anumite cote si nu intregul drept de proprietate,dar cata vreme au asigurat (in sensul prevazut de art. 1683, al 5 Cod CIvil) transmiterea "transmiterea proprietății întregului bun către cumpărător", sunt pasibili de doar de plata de despagubiri catre testamentari, cata vreme cumparatorul a fost de buna credinta.
Intr-adevar, o norma legala care instituie o obligatie fara a institui o sanctiune este ca si inexistenta si poate aduce atingere, in cel mai bun caz, bunei credinte prezumate.

Mulțumesc pentru răspuns!
MihailZC a scris:

Pe lângă stăpânirea de fapt exercitată asupra patrimoniului succesoral, sezina le conferă moştenitorilor sezinari şi dreptul de a administra acest patrimoniu şi de a exercita drepturile şi acţiunile defunctului. Deci mostenitorii sezinari nu au dreptul de dispozitie asupra bunurilor din masa succesorala, nu le pot instraina ci le pot administra. Ramane de stabilit daca taiarea unor arbori dintr-o masa impadurita constituie act de administrare sau nu. Cata vreme au fost taiati doar anumiti arbori, eu cred ca acesta poate fi considerat un act de administrare.
Oricum ar fi, in lipsa de o prevedere legala contrara, mostenitorii sezinari pot exercita aceste acte de administrare doar impreuna, prin acordul tuturor. In lipsa acestui acord, mostenitorii sezinari trebuie sa se adreseze instantei pentru stabilirea modului de administrare a patrimoniului succesoral pana la dezbaterea succesiunii si incheierea partajului succesoral.

MihailZC a scris:
Daca admitem faptul ca au incheiat acte de dispozitie, si daca mai admitem si faptul ca s-au pus de acord toti sezinarii, care sunt si toti rezervatarii si nu exista mostenitori testamentari, atunci pur si simplu au sarit etapa dezbaterii succesiunii si au instrainat bunuri din masa succesorala fara sa detina certificat de mostenitor, nulitate relativa, nu are cine sa o invoce, toate bune si frumoase.
Daca exista mostenitori testamentari,sezinarii in calitate de viitori coproprietari cu testamentarii au instrainat bunuri care nu le apartineau in drept si din care nu urmau sa dobandeasca decat anumite cote si nu intregul drept de proprietate,dar cata vreme au asigurat (in sensul prevazut de art. 1683, al 5 Cod CIvil) transmiterea "transmiterea proprietății întregului bun către cumpărător", sunt pasibili de doar de plata de despagubiri catre testamentari, cata vreme cumparatorul a fost de buna credinta.
Intr-adevar, o norma legala care instituie o obligatie fara a institui o sanctiune este ca si inexistenta si poate aduce atingere, in cel mai bun caz, bunei credinte prezumate.

Aha, am inteles.
Pai si? Se prescrie extinctiv sau nu se prescrie treaba asta?