avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal alcool . Apel. Buna ziua , am fost ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal alcool . Apel. Buna ziua , am fost condamnat cu suspendare ...

Dosar penal alcool . Apel.
Buna ziua , am fost condamnat cu suspendare la 2 ani inchisoare sub supraveghere 3 ani si 6 luni + pedeapsa complementara de a nu conduce autovehicule 3 ani + 60 de zile munca + curs de reintegrare sociala .
Intrebare : credeti ca merita sa fac apel si daca la apel se poate majora pedeapsa ? Mentionez ca sunt la prima intalnire cu legea !! Multumesc mult !!

Multunesc ! Nu vad unde au pomenit de reducerile pentru faptul ca am recunoscut , pentru faptul ca nu sunt recidivist si de individualizarea pedepsei !
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveți termen de 10.zile de la comunicarea minutei sa exercitati apel.
La o astfel de soluție parchetul nu face apel, mai rau de atât doar în regim de detenție ar fi fost.


Reducerea se face din minim si maxim, asta inseamna ca pedepasa trebuie stabilita intre aceste limite.
Cu alte cuvinte, chiar daca pedeapsa e mare, este in limite.
Deci sa inteleg ca la mine a fost mai mare si au redus deja ? Multumesc !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Reducerea se face din minim si maxim, asta inseamna ca pedepasa trebuie stabilita intre aceste limite.
Cu alte cuvinte, chiar daca pedeapsa e mare, este in limite.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Infractiunea prev de art. 336 alin. 1 cod penal se pedepseste cu inchisoare la 1 an la 5 ani sau cu amenda.
În urma aplicării cotelor de reducere ale pedepsei prevăzute de dispozițiile art. 396 alin. 10 C . pr. pen, limitele de pedeapsă prevăzute de art. 336 alin.1 Cod penal se vor situa între 8 luni și 3 ani și 4 luni închisoare.
Judecatorul nu poate sa va aplice o pedeapsa mai mare de 3 ani si 4 luni, pedeapsa de 2 ani este intre aceste limite.
Una peste alta, pedeapsa este mare, depuneti apel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara am fost oprit in trafic in luna februarie si a iesit ... Mr49r Mr49r Buna seara am fost oprit in trafic in luna februarie si a iesit la etilotest 0.41 am fost dus la sange prima proba a iesit 0.96 iar a doua proba 0.74 prin luna ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan sasadi sasadi In 20 dec 2016 am facut gresala si m-am urcat băut la volan si am lovit o Masina care era parcata. La analizele de sânge am avut 2 la mie. Va rog daca imi ... (vezi toată discuția)
Apel facut de parchet impotriva sentintei penale. in baza art ... BiaByanca BiaByanca Apel facut de Parchet impotriva sentintei penale. In baza art 336 alin 1 rap. la art 61 alin 2, alin 4 cu aplicarea art 396 alin 10 condamna pe inculpat la ... (vezi toată discuția)