avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, In cazul vanzarii unui teren, se poate cere ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, In cazul vanzarii unui teren, se poate cere ca plata ...

Buna ziua,
In cazul vanzarii unui teren, se poate cere ca plata sa se faca in contul unei terte persoane?
In speta, as vrea ca plata sa se faca in contul fiicei, deoarece bunica nu detine cont bancar. Bunica este imobilizata la pat iar crearea unui cont bancar este dificila.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:55, 15 Mai 2021
Teoretic . se poate , cu conditia ca imobilizata sa isi dea un consimtamant valabil.
Desi , in atari situatii , se fac magarii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Mai 2021
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ciprianron ciprianron buna ziua tuturor! cine ma poate lamuri cu o problema? iata datele problemei: bunicul meu a decedat pe 13 iunie 2007. bunica este in viata . mai sunt si trei ... (vezi toată discuția)
Dreptul familiei pana bogdan pana bogdan Strabunicul meu a murit in 1975 lăsând mostenire 3 hectare de padure, case,,, terenuri! Am dreptul să cer in instanţă parte din moştenire in ... (vezi toată discuția)
Procura banca pentru persoane imobilizate ... blueeyes550 blueeyes550 In situatia unei persoane imobilizate la pat fara a-si putea folosi mana dreapta (imobilizarea survenind pe neasteptate) care are un depozit bancar pe numele ... (vezi toată discuția)