Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara tată roman, lucrator în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara tată roman, lucrator în străinătate ...

Bună seara! Dacă tatăl este roman, dar lucrează în străinătate cu forme legale, ce pensie alimentara trebuie sa plateasca unui copil minor? Se calculează în funcție de veniturile de acolo sau minimul pe economie din România?
dupa veniturile pe care le are, daca le dovediti. Daca nu le puteti dovedi, dupa venitul minim din Romania.
Stiti in ce tara e si unde lucreaza ?
gi-jane2, moderator
Da, lucrează în Elveția și stiu numele si adresa firmei. Dar nu stiu cum as putea sa dovedesc veniturile.
daca el nu aduce adeverinta de salariu, faceti dvs in instanta cerere de comisie rogatorie , astfel o instanta similara de acolo se va ocupa sa faca adresa la societatea unde lucreaza sa obtina dovada veniturilor.
apelati la un avocat.
Buna ziua,

Veniturile efectiv realizate pot fi obtinute prin intermediul comisiei rogatorii internationale.

La plata pensiei de intretinere sunt avute in vedere veniturile nete, indiferent de tara unde este prestata activitatea remunerata.

Cand debitorul obligatiei de intretinere nu presteaza o activitate remunerata, pensia de intretinere este raportata la salariul minim pe economia nationala.

Daca detineti inscrisuri care atesta resedinta statornica, ori rezidenta in strainatate, pensia de intretinere poate fi raportata la salariul minim pe economia nationala din acel stat, pentru intervalul in care nu sunt obtinute venituri de naturala salariale, ori alte tipuri de venituri.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat