Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ,va rog frumos sa ne indrumati ,asteptam o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ,va rog frumos sa ne indrumati ,asteptam o fetita sa ...

Buna ziua ,va rog frumos sa ne indrumati ,asteptam o fetita sa se nasca in urmatoarea luna..doar ca partenera este inca in proces de divort,in Romania ,cum putem proceda pt a trece fetita pe numele tatalui..va rog ajutatine cu ceva informatii..Va multumim! Mentionez ca suntem stabiliti in Londra
Fetița va avea ca tată pe soțul mamei. Puteți să formulați o acțiune de tăgadă a paternității copilui din căsătorie și simultan o recunoaștere a copilului.
Încercați sa va interesați în Londra.
Exista situații în care nu este trecut soțul la tata dacă copilul se naște în alta tara.
În Italia se rezolva cum am.zis eu.

Ati evita niște procese destul de costisitoare.
Numai testul ADN costa 2700 lei și dacă mai punem cât costa și avocatul va dati seama ce costuri ar fi.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
In străinătate este trecut tatăl biologic.
Dar cand se va dori transcrierea certificatului de naștere al copilului in România, tot la tagada paternitatii ajungeți. Deci tot in instanța.