avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot face partaj in urma divortului pe o casa la tara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot face partaj in urma divortului pe o casa la tara pe autorizatie ...

Pot face partaj in urma divortului pe o casa la tara pe autoizatie de constructie si neintabulata ?
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 17:21, 20 Mai 2021
Puteți să faceți în instanță, dar acolo se vor face expertize topo, care vor fi transmise la CF. Cel mai bine este să faceți cadastru și întabularea imobilului și apoi să faceți un partaj voluntar la notar.....dacă vă înțelegeți amiabil.
Multumesc de raspuns ! Problema e mai complicata ca el nu vrea nici divort nici partaj ! Calea amiabila e exclusa !

Adrian ALBU a scris:

Puteți să faceți în instanță, dar acolo se vor face expertize topo, care vor fi transmise la CF. Cel mai bine este să faceți cadastru și întabularea imobilului și apoi să faceți un partaj voluntar la notar.....dacă vă înțelegeți amiabil.

Tocmai de aceea v-am spus că se va rezolva în instanță.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divizare lot teren muadib muadib buna ziua. problema in care va cer sfatul este de natura imobiliara. impreuna cu alte cateva persoane am cumparat un teren, individual detinand cota ... (vezi toată discuția)
Succesiune facuta, partaj voluntar danu danu Am facut succesiunea (dupa mama - 2 apartamente) si urmeaza sa facem partajul voluntar. Mostenitori sunt 2 frati. Intrebari: 1. Se poate face partajul voluntar ... (vezi toată discuția)
Partaj nutica nutica Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Divortul s-a pronuntat acum 10 ani. Nu s-a facut partaj. Avem o locuinta pe numele ambilor soti. Cum ar trebuii sa ... (vezi toată discuția)