Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot face partaj in urma divortului pe o casa la tara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot face partaj in urma divortului pe o casa la tara pe autorizatie ...

Pot face partaj in urma divortului pe o casa la tara pe autoizatie de constructie si neintabulata ?
Puteți să faceți în instanță, dar acolo se vor face expertize topo, care vor fi transmise la CF. Cel mai bine este să faceți cadastru și întabularea imobilului și apoi să faceți un partaj voluntar la notar.....dacă vă înțelegeți amiabil.
Multumesc de raspuns ! Problema e mai complicata ca el nu vrea nici divort nici partaj ! Calea amiabila e exclusa !

Adrian ALBU a scris:

Puteți să faceți în instanță, dar acolo se vor face expertize topo, care vor fi transmise la CF. Cel mai bine este să faceți cadastru și întabularea imobilului și apoi să faceți un partaj voluntar la notar.....dacă vă înțelegeți amiabil.

Tocmai de aceea v-am spus că se va rezolva în instanță.