Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general A avut cineva control tematic pe diurna externa?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

A avut cineva control tematic pe diurna externa?

Buna ziua , a avut cineva control tematic pe diurna externa?

A avut cineva cazuri in care a fost reincadrata diurna la venituri salariale?

Am doua firme de transport , una face transport extern si plateste diurna 87 de eur /zi , si soferul este saptamanal acasa in week-end , si cealalta face comunitate , si soferul vine acasa 2 saptamani tot la 3 luni . diurna 50 euro/zi .
Plafonul diurnei nu se depaseste .
Ati avut cazuri de reincadrare a diurnei ?

Multumesc .
george-neagu, moderator
Buna ziua
Cum s-a solutionat situatia dvs?
In cazul transportatorilor situatia nu este asa de simpla precum in cazul celorlalte domenii de activitate. Avem aici situatii de salariati mobili, salariati delegati si situatii de salariati detasati transnational.
Aproape in toate situatiile ANAF-ul recalifica "diurna" (indemnizatia de delegare/detasare transnationala) in salarii nete. Chiar si atunci cand nu este cazul.
In instanta contribuabilii au castigat unele procese pe care ar fi trebuit sa le piarda sau au pierdut unele pe care ar fi trebuit sa le castige ceea ce denota faptul ca inca exista multe "necunoscute" in acest domeniu.
Buna ziua ,

Nu ni s-a reincadrat diurna , deoarece am putut face dovada ca nu se face comunitate , si ca in fiecare saptamana soferii se intorc in romania . Au fost interesati sa vada daca alimenteaza cu combustibil pe teritoriul Romaniei .