avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sîntem două surori tata nu se înțelege bine cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sîntem două surori tata nu se înțelege bine cu sora mea tot ...

Sîntem două surori tata nu se înțelege bine cu soramea tot timpul se ceartă și tata spus că vinde casa .poate să vîndă casa fără semnătură noastră el fiind singurul propietar mama noastră e moarte de 15 ani.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:41, 20 Mai 2021
Dacă este unic proprietar și deci casa este bun propriu al tatălui, nu aveți ce semnătură să-i dați.
Cu casa lui poate face ce vrea, o poate vinde oricând fără să ceară aprobare de la nimeni.
Ultima modificare: Joi, 20 Mai 2021
Dapix, utilizator
Contează daca casa a fost si a mamei sau doar a tatalui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare 1mirela 1mirela Locuiesc cu parintii mei, mama este mostenitoare.bunicii meu au construit casa cand tata si mama s-au casatorit, dar in acte a fost trecut doar bunicul.dupa ... (vezi toată discuția)
Drepturile copilului la apartamentul parintilor Annamaria95 Annamaria95 Buna seara,am o mica nelămurire, părinți mei sunt despărțiți de 15 ani , eu sunt majora, ei doi au un apartament impreuna ,precum eu port numele ... (vezi toată discuția)
Acte pentru locuinta margineanumaria79 margineanumaria79 Buna ziua as vrea sa stiu ce pot sa fac in privinta locuintei a parintilor mei Sintem 4 frati 2 dintre ei sint de acord ca parinti sa-mi treaca casa la nume si ... (vezi toată discuția)