Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala

Bună seara! Soțul meu a fost dat în judecata pt evaziune fiscala cu prejudiciul de 2 miliarde la ANAF. am văzut ca este lege data dacă plătește integral prejudiciu este posibil sa nu mai facă pușcărie ci doar o amenda + 20 % din valoare prejudiciului . Este valabil și în căzul lui? În condițiile în care încă nu l au condamnat, doar știe încadrarea și a făcut recurs. În următoarele luni o sa în condamne. El a mai depus pana acum 20 % din prejudiciu fiind îndrumat de avocatul lui și acum vrem sa depundem toți bani. Fapta lui este din 2012. Legea data acum un an sau doi este valabila și în cazul lui? Mulțumesc anticipat
Cornelia1123, utilizator
Trebuie procedat in conditiile legii.
Sa mearga un avocat urgent la.dosar ca sa vada exact încadrarea juridica exacta a faptelor și probele.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Daca legea noua este favorabila, se aplica si sotului dvs.