avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprapunere teren .
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprapunere teren .

Bună ziua .
La începutul anului am cumpărat un teren intravilan de 871 mp lipit de curtea mea. ,un vecin si-a vîndut casa cu teren cu tot,noul propietar sustine că circa 200 mp din terenul meu ar fi al lui.
Mentionez că eu am cumprărat terenul respectiv cu contract VC la notar am cadastru tot ce trebuie.
Se pare că ar fi o suprapunere de teren.
Ce as putea face? nu vreau să pierd cei 200 mp,am acte notariale cadastru,
Dacă ar fii să pierd,cum recuperez prejudiciul, eu find cumpărător de bună credintă.
Vă multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: AUREL .M , utilizator 10:44, 9 Iunie 2021
Buna ziua,
Prima data trebuie stabilit in mod exact daca exista sau nu acea suprapunere de teren cu dvs. sau o are cu vecinii.
De regula exista cel putin doua vecinatati/vecini la orice proprietate.
Apoi, faptul ca aveti cadastru, ar putea sa va foloseasca in masura in care celalalt nu are cadastru facut.
Daca totusi exista aceasta suprapunere de teren cu dvs. (si nu cu un vecin de pe cealalata latura) atunci se compara care titlu de proprietate este mai vechi si mai bine caracterizat precum si buna sau reaua credinta a fiecaruia dintre cumparatori.
In functie de aceste criterii puteti sa ramaneti cu terenul sau sa solicitati despagubiri de la vanzator sau de la vecinul ce sustine ca exista suprapunere.
Mergeti cu actele la un avocat din localitatea dvs. pentru a discuta concret cu schitele terenului in fata.
Vă multumesc frumos pentru răspuns.
Repectivul vecin ,nu are cdastru făcut.
Terenul ce la-m cumpărat eu are cadastru făcut din anul 2015.
Vecinul imi adresează tot felul de vorbe si jigniri ,că vine cu fii lui si imi dărîmă gardul,nu mă pot intelege cu eu în nici un fel ,desi eu am acte la notar si cadastru.
Cum as putea proceda să nu mai mă sicaneze , deranjeze?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incalcarea proprietati MONICA RADUCAN MONICA RADUCAN AM CUMPARAT UN TEREN IN 2006 PRIN INTERMEDIU UNEI AG IMOB CARE AVEA TOATE ACTELE IN REGULA IN MOMENTUL CAND A TREBUIT SA FIE GRANITUIT SA CONSTATAT CA PE ACEST ... (vezi toată discuția)
Suprapunere cadastru casa +teren mentionez ca parintii mei ( ... emy1991 emy1991 Suprapunere cadastru casa +teren Mentionez ca parintii mei ( tata decedat ) locuiesc intr-o comuna de 60 ani avand casa si suprafata de 1850 mp inregistrati ... (vezi toată discuția)
Intabulari suprapuse musteataflorin musteataflorin Buna seara Am si eu o problema cu o intabulare a unui teren extravilat suprapus peste un teren vecin, efectiv suprapunerea este de max 49 cm ipotenuza (in ... (vezi toată discuția)