Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate . .Am cumparat un teren ,pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate . .Am cumparat un teren ,pe ...

Buna ziua ,V-a rog sa ma ajutati . .Am cumparat un teren ,pe care exista construita o casa de locuit,in Oradea cu suprafata totala de 846 mp .Am chemat Topograful si in urma masuratorilor facute ,mi sa spus ca 89 mp.din terenul meu este ocupat de vecinii din partea stinga .Adica mai precis ,1,5 m din toata lungimea casei lor. ,este construita pe terenul meu. .Am vorbit cu dinsii ,dar ei nu vor sa accepte asta nicicum.Adica nu vor nici sa i-mi cedeze o portiune din gradina lor in continuarea casei ,nu vor nici sa plateasca portiunea ocupata.V-a rog sa ma ajutati in acesta situatie ,cum se poate proceda si ce sanse sint ca sa i-mi recuperez in totalitate suprafata cumparata ? V-a multumesc mult!
Trebuia sa știți înainte ce cumpărați.De ce nu a-ti verificat suprafata și dimensiunile terenului înainte,nu exista Cadastru?Cereți banii înapoi de la vânzător ca el a vândut ce nu avea.
mitabiciclista, utilizator