Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exercitarea autoritatii parintesti exclusiv. Sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exercitarea autoritatii parintesti exclusiv. Sunt interesat intr-o ...

Exercitarea autoritatii parintesti exclusiv. Sunt interesat intr-o speta in care s+a solicitat exercitarea autoritatii exclusiv de catre unul dintre parinti ce institutie a statului este indreptatita sa faca ancheta psihosociala? Instanta a dispus ca ancheta sa fie facuta de catre autoritatea tutelara insa conf. art. 508 cod civil ancheta trebuie facuta de catre Protectia copilului.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Va multumesc.
Autoritatea tutelara nu are atribuții de a efectua enchete psihosociale ci DGASPC-ul de la domiciliul minorului.Raport de expertiza poate face doar un expert aitorizat în acest sens.avocatul dvs.ar trebui sa cunoască aceste aspecte și sa le invedereze instantei