Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de vanzare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de vanzare

Buna ziua. Se poate declar nul un contract de vanzare intre o persoana juridica care are calitate de vanzator si o persoana fizica (cumparatorul )daca acel contract nu este semnat de titularul care se considera ca este si beneficiarul produsului?
MARIA MONSALVETE, utilizator
Buna ziua,

Lipsa consimtamantului atrage nulitatea absoluta a contractului de vanzare-cumparare.

Instanta de judecata constata si pronunta sanctiunea nulitatii absolute.

Trebuie, insa, sa demonstrati faptul ca semnatura nu apartine partii contractante,pe cale de expertiza.
Buna ziua,

Lipsa consimtamantului atrage nulitatea absoluta.

Instanta de judecata constata si pronunta sanctiunea nulitatii absolute.

Aceasta poate fi invocata de orice persoana care justifica un interes.

Trebuie, insa, sa demonstrati faptul ca semnatura nu apartine partii contractante, pe cale de expertiza.