avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de vanzare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de vanzare

Buna ziua. Se poate declar nul un contract de vanzare intre o persoana juridica care are calitate de vanzator si o persoana fizica (cumparatorul )daca acel contract nu este semnat de titularul care se considera ca este si beneficiarul produsului?
Ultima modificare: Luni, 24 Mai 2021
MARIA MONSALVETE, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Lipsa consimtamantului atrage nulitatea absoluta a contractului de vanzare-cumparare.

Instanta de judecata constata si pronunta sanctiunea nulitatii absolute.

Trebuie, insa, sa demonstrati faptul ca semnatura nu apartine partii contractante,pe cale de expertiza.
Buna ziua,

Lipsa consimtamantului atrage nulitatea absoluta.

Instanta de judecata constata si pronunta sanctiunea nulitatii absolute.

Aceasta poate fi invocata de orice persoana care justifica un interes.

Trebuie, insa, sa demonstrati faptul ca semnatura nu apartine partii contractante, pe cale de expertiza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se poate intampla daca am semnat in locul altcuiva, dar cu buna stiinta? Medussa42 Medussa42 Intr-un contract de vanzare - cumparare am semnat in locul mamei, mama fiind cumparatorul(mama stiind de semnatura, nu s-a putut deplasa la acel moment) . Se ... (vezi toată discuția)
Nulitate absoluta contract de vanzare cumparare pentru lipsa discernamant si consimtamant karie_tm karie_tm In anul 1999 s-a incheiat un contract de vanzare cumparare pe un teren. Vanzatorul era paralizat din anul 1989 pe partea dreapta si suferea de ateroscleroza ... (vezi toată discuția)
Cerere constatare absoluta donigao donigao Buna seara, Ma confrunt cu o situatie putin ciudata.... Sotul meu, pe vremea cand era singur a cumparat un apartament, pe care ulterior l-a vandut. Bun. ... (vezi toată discuția)