Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, sunt angajata intr-un magazin de galerie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, sunt angajata intr-un magazin de galerie unde lucram ...

Buna ziua, sunt angajata intr-un magazin de galerie unde lucram de luni pana duminica chiar și 12 cu 12 ore.
Sunt insarcinata in 15 săptămâni, am adeverința de la medicul ginecolog pentru Micșorarea programului de munca, angajatorul totuși nu vrea sa îmi modifice programul și pe Weekend, legal este posibil acest lucru?
Reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale se efectueaza pe toata durata starii de graviditate.

Puteti sesiza Inspectoratul Teritorial de Munca si/sau Inspectia Muncii.

Sesizarile pot fi transmise prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.