avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, sunt angajata intr-un magazin de galerie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, sunt angajata intr-un magazin de galerie unde lucram ...

Buna ziua, sunt angajata intr-un magazin de galerie unde lucram de luni pana duminica chiar și 12 cu 12 ore.
Sunt insarcinata in 15 săptămâni, am adeverința de la medicul ginecolog pentru Micșorarea programului de munca, angajatorul totuși nu vrea sa îmi modifice programul și pe Weekend, legal este posibil acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:34, 26 Mai 2021
Reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale se efectueaza pe toata durata starii de graviditate.

Puteti sesiza Inspectoratul Teritorial de Munca si/sau Inspectia Muncii.

Sesizarile pot fi transmise prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa fac Criseka3366 Criseka3366 Sunt insarcinata in 26 de saptamani iar angajatorul m-a pus sa vin la 4 ore cu reducerea salarului la 400 lei.Nu vor sa ma duc nici la 6 ore cu mentinerea ... (vezi toată discuția)
Drepturile gravidei Gabriela Gri Gabriela Gri Buna seara! Am si eu o întrebare: unde pot depune o plângere daca nu mi se respecta la serviciu drepturile de gravida? Am anunțat de 2 saptamâni ca mi-a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! ma confrunt cu urmatoarea situatie la munca:sunt insarcinata ... LauraGeorgi LauraGeorgi Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea situatie la munca:sunt insarcinata si am solicitat reducerea programului de munca cu 1/4,drept pentru care mi s-a cerut ... (vezi toată discuția)