Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Reducerea programului pentru gravide
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Reducerea programului pentru gravide

Buna ziua , sotia este gravida in luna a 4 , si a cerut reducerea programului de lucru la 6 ore la recomandarea medicului specialist.
A facut cerere , a anexat tot ce trebuia si a primit raspuns ca abia peste 15 zile se reduce programul de munca .
Este normal asa ceva ?
Multumesc.
aftenev, utilizator
Recomandarea medicului specialist se depune la medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de servicii medicale. Recomandarea medicului de medicina muncii este obligatorie pentru angajator.
Pot exista situatii in care reducerea efectiva a programului de lucru sa nu poata fi facuta imediat.
Multumesc frumos de raspuns , dar mai am o nelamurire, medicina muncii analizeaza conditiile de la locul de munca , nu si evolutia sarcinii sau a gravidei . In acest caz daca medicul specialist a recomandat reducerea programului fiind o sarcina cu risc , acel medic de la medicina muncii poate sa conteste decizia medicului specialist.
Multumesc
In cazul unei recomandari, medicul de medicina muncii analizeaza aceste recomandari ale medicului specialist ginecolog in functie de riscurile existente la locul de munca.
Daca medicul specialist ginecolog considera ca exista un risc pentru mama si fat, nu face recomandari pentru reducere program de lucru ci emite concediu de risc maternal.