Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj și abandon de familie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj și abandon de familie

Bună seara
Dacă unul dintre soți paraseste domiciliul și renunță la tutela copiilor, la partaj va avea aceleași drepturi adică 1/2 din proprietate? Soțul, cel care a rămas în tara sa îngrijească copiii a decedat în urma cu 3 ani, divorțul dintre soți a intervenit cu 5 ani înainte iar în urma lui, el a făcut unele îmbunătățiri la locuință fără a contribui și fosta soție. În cazul acesta cum se face succesiunea după decedat? Bănuiesc ca prima data trebuie făcut partajul între soți dar cum se împarte dacă exista o fosta soție și 3 copii legitimi (toți majori acum)? Mulțumesc!
da, jumatate din casa ii apartine de drept, nu coteaza ca a plecat.
Jumatate, se va imparti egal intre copii.