Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Suntem o firma de constructii si avem de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Suntem o firma de constructii si avem de montat o ...

Buna ziua.
Suntem o firma de constructii si avem de montat o biserica in Ungaria. Echipa care merge la montaj trebuie sa aiba detasare sau delegatie? Mentionez ca va lucra tot pentru firma noastra.
Multumesc
Se merge pe detasare.
mitrofan emilia a scris:

Mentionez ca va lucra tot pentru firma noastra.

Sunt de părere că în acest caz se merge pe delegare.

Art. 43. [delegarea]
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.
1. Delegarea presupune modificarea locului muncii cu pastrarea neschimbata a celorlalte elemente ale contractului de munca.

Art. 45. [detaşarea]
Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.
Nu cred ca Biserica din Ungaria poate fi proprietatea societatii , ca sa putem vorbi de acelasi angajator ?

In cazul detașării transnaționale beneficiarul direct al muncii lucrătorului este întreprinderea primitoare; în cazul delegării acest beneficiar este chiar angajatorul acelui salariat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
în cazul delegării acest beneficiar este chiar angajatorul acelui salariat.

Din cum a scris userul înțeleg că e vorba de o lucrare de montaj pe care o va face firma lor cu angajații proprii, caz în care beneficiarul este firma userului: nu vor lucra sub coordonarea bisericii, ci în echipă de la firmă. Ar fi mult mai simplu, dacă e așa, să meargă pe delegare decât pe detașare.