Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz dezbatere succesiune. Nu stiu ce sa fac. Pareri. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz dezbatere succesiune. Nu stiu ce sa fac. Pareri. Idei

Buna ziua, am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv:

- suntem pe un imobil trei proprietari ( doi suntem veri dulci - dobandire calitate imobil dupa bunica ) - care avem efectuata succesiunea la zi. Cota noastra de proprietate 0.75
- al treilea proprietar este - un var de al nostru din familie dar care nu are efectuata succesiunea la zi. Cota de proprietate 1/4 (0.25)

Din cauza persoanei mai sus mentionate, fara succesiune, nu putem sa scoatem la vanzare imobilul.

Ce ne recomandati sa facem in acest sens ? Multumesc
OliviuBogdan, utilizator
Sa contactati un avocat si sa deschieti o actiune in instanta pentru iesirea din indiviziune (partaj)
Încercați sa soluționării amiabil prin avocat...daca nu cadeți de acord doar prin instanta
Inteleg, dar ideea este ca suntem blocati, un proces ar dura mult si e costisitor, intrebarea mea este, putem sa vindem imobilul in situatia de fata ? Multumesc