avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz dezbatere succesiune. Nu stiu ce sa fac. Pareri. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz dezbatere succesiune. Nu stiu ce sa fac. Pareri. Idei

Buna ziua, am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv:

- suntem pe un imobil trei proprietari ( doi suntem veri dulci - dobandire calitate imobil dupa bunica ) - care avem efectuata succesiunea la zi. Cota noastra de proprietate 0.75
- al treilea proprietar este - un var de al nostru din familie dar care nu are efectuata succesiunea la zi. Cota de proprietate 1/4 (0.25)

Din cauza persoanei mai sus mentionate, fara succesiune, nu putem sa scoatem la vanzare imobilul.

Ce ne recomandati sa facem in acest sens ? Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 28 Mai 2021
OliviuBogdan, utilizator
Cel mai recent răspuns: OliviuBogdan , utilizator 18:11, 10 Iunie 2021
Sa contactati un avocat si sa deschieti o actiune in instanta pentru iesirea din indiviziune (partaj)
Încercați sa soluționării amiabil prin avocat...daca nu cadeți de acord doar prin instanta
Inteleg, dar ideea este ca suntem blocati, un proces ar dura mult si e costisitor, intrebarea mea este, putem sa vindem imobilul in situatia de fata ? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire de familie Drajneanu Drajneanu Buna ziua,As vrea sa stiu cum se poate rezolva problema urmatoare: in urma decesului bunicii ,s-a facut succesiunea intre cei patru copii, fara iesirea din ... (vezi toată discuția)
Succesiune tudor_nineta tudor_nineta bunica decedata martie 2010 2 copii decedati in 1987 de la copii eu de la fata varu de la baiat sucesiune deschisa dar neterminata pentrru ca nu am titlul ... (vezi toată discuția)
Casa cu multi proprietari GyarfasCsaba GyarfasCsaba Am o proprietate (casa si curte) de 800mp. In CF in afara de mine mai apare un unchi cu o cota de 1/16, cota pe care a mostenit-o dupa bunicul meu. in afara ... (vezi toată discuția)