Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Succesiunea pentru un anumit bun imobiliar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Succesiunea pentru un anumit bun imobiliar trebuie ...

Buna ziua!
Succesiunea pentru un anumit bun imobiliar trebuie facuta in mod obligatoriu la acelasi notar la care s-a facut succesiunea si pt alte bunuri imobiliare apartinand aceleiasi persoane defuncte? Noi, mostenitorii, vrem sa schimbam notarul.

Va multumesc!
In general, da, pentru că acolo este înregistrat dosarul succesoral.
Prin excepție, puteti solicita transferul dosarului succesoral, dar notarul 1 trebuie să fie de acord să predea dosarul notarului 2, notarul 2 trebuie să fie de acord să îl preia, iar transferul se face prin intermediul Camerei Notarilor Publici.