Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Trăiesc de 11 ani în concubinaj și am cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Trăiesc de 11 ani în concubinaj și am cu partenerul ...

Buna ziua. Trăiesc de 11 ani în concubinaj și am cu partenerul 2 copii. Ce drepturi avem atât eu cât și copii ținând cont că el este proprietarul casei in care locuim in cazul in care ne separam. Multumesc mult
Cat timp traieste concubinul, nu aveti niciun drept. Nici dvs, nici copiii.
Dacă decedeaza primul și nu sunteti căsătoriți, îl vor moșteni doar copiii.
Copiii da.dvs nu
Casa fiind a lui, nici copiii si nici dvs nu aveti vreun drept de proprietate.
Dvs aveti un drept de creanta daca ati investit in casa lui si puteti dovedi, copiii au drept sa stea in casa daca raman la el. De alte drepturi, nu poate fi vb
Doar in caz ca decedeaza, copiii il vor mosteni, daca tatal lor nu instraineaza casa pana la deces.