avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Trăiesc de 11 ani în concubinaj și am cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Trăiesc de 11 ani în concubinaj și am cu partenerul ...

Buna ziua. Trăiesc de 11 ani în concubinaj și am cu partenerul 2 copii. Ce drepturi avem atât eu cât și copii ținând cont că el este proprietarul casei in care locuim in cazul in care ne separam. Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:28, 30 Mai 2021
Cat timp traieste concubinul, nu aveti niciun drept. Nici dvs, nici copiii.
Dacă decedeaza primul și nu sunteti căsătoriți, îl vor moșteni doar copiii.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copiii da.dvs nu
Casa fiind a lui, nici copiii si nici dvs nu aveti vreun drept de proprietate.
Dvs aveti un drept de creanta daca ati investit in casa lui si puteti dovedi, copiii au drept sa stea in casa daca raman la el. De alte drepturi, nu poate fi vb
Doar in caz ca decedeaza, copiii il vor mosteni, daca tatal lor nu instraineaza casa pana la deces.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi de mostenitor dupa concubinaj eu45ani eu45ani suntem doi frati care isi are fiecare familia si casa lui. mam noastra traieste de 25 de ani in concubinaj la casa acestuia. intrebare : ce drepturi avem in ... (vezi toată discuția)
Concubinaj Lili Maioru Lili Maioru Buna ziua, traiesc in concubinaj de 18 ani, avem doi copii,de 10 si 8 ani si traim in casa batraneasca a concubinului. El mai are doi fratii mostenitorii. ... (vezi toată discuția)
Pretentii banesti ciucalaura ciucalaura doi parteneri traiesc in concubinaj de 15 ani, in casa partenerei; ambii cu venituri lunare; copiii partenerului ridica pretentii asupra bunurilor acumulate in ... (vezi toată discuția)