Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... E legal că în zii de sărbătoare legală sa fii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

E legal că în zii de sărbătoare legală sa fii trecut în ...

E legal că în zii de sărbătoare legală sa fii trecut în zii de concediu de odihnă daca nu vii la munca daca ai o problema are drept să te treacă angajatorul în concediu de odihna.
Concediul de odihna se inregistreaza in baza cererii angajatului conform programarilor anuale. Ziua libera de sarbatoare legala e libera si atat. Conf art 145 ali. 3 Codul Muncii ,,Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual"
Ați luat sau nu zi de CO?

Nu mai deschideți mai multe discuții pe același subiect.
Am fost la munca pe 1 iunie,de Rusalii nu vreau sa merg la munca mi sa spus mă poate trece nemotivat sau mă pune sa recuperez ziua de Rusalii.
In zii de concediu de odihna mă poate trece in pontaj pot solicita.
Ultimă întrebare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
De Rusalii puteti solicita CO.