Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEZBATERE SUCCESIUNE MOSTENIRE Buna ziua, In urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEZBATERE SUCCESIUNE MOSTENIRE Buna ziua, In urma decesului tatalui ...

DEZBATERE SUCCESIUNE MOSTENIRE
Buna ziua,

In urma decesului tatalui meu, in anul 2018, am ramas ca mostenitori legali eu, fratele meu si mama noastra naturala. Dorim sa facem dezbaterea succesiunii si toate partile sunt de acord sa cedeze in favoarea mea succesiunea mostenirii care consta intr-un apartament cu 2 camere, la bloc. In continuare, in apartament, va locui mama indiferent de varianta de succesiune.Orientativ ma poate lamurii cineva cam care ar fi costurile dezbaterii succesiunii sau ce proceduri exista ca aceste cheltuieli sa fie cat mai reduse?

Va multumesc anticipat
Păi ca să fi fost mai reduse, trebuia sa fi dezbătut succesiunea după tata, în maximum 2 ani de la deces.
Astfel, ati fi fost scutiți de plata impozitului de 1% din valoarea masei succesorale.
Asa ca, acum veti plati ceva mai mult.
Cat? Depinde de valoarea apartamentului rezultată din expertiza notariala.
Pentru niste costuri exacte, va adresați unui birou notarial.
Avand in vedere ca anul 2020 a fost un an de pandemie si cu restrictii, perioada de 2 ani nu se prelungeste ?