Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna. Parintii mei au divortat in urma cu 18 ani fara sa faca partajul bunurilor comune ( o casa, anexe si gradina). Tatal meu ramanand sa locuiasca in aceasta casa, vrea sa faca unei persoane act de vanzare-cumparare. As vrea sa stiu daca poate face asta fara acceptul mamei, al meu si al surorii mele sau daca poate face orice altceva sa instraineze bunurile. Multumesc.:help::help::help:
corina.maria, utilizator
Daca imboliul este numai pe numele sau o poate face insa fosta sotie poate oricind sa solicite partea sa din bunurile comune
daca actul de proprietate este pe numele lui poate sa faca act de v-c.
carmenmur a scris:

daca actul de proprietate este pe numele lui poate sa faca act de v-c.

Actele prin care se dispune asupra bunurilor comune (actele de dispozitie ) presupun acordul ambilor copartasi..Sanctiunea lipsei acordului de vointa e nulitatea relativa , in acest caz.(nu mai functioneaza acel mandat tacit reciproc ,incident in cazul actele de insemnatata marunta , cele de administrare si conservare)

Daca realitatea nu e prezentata in momentul perfectarii unui act translativ de proprietate , e savarsita infractiunea de fals in declaratii.
sanctiunea lipsei acordului de vointa al unuia dintre soti, in acest caz, este nulitatea absoluta .
conform codului civil sunt sunt cauze ce atrag nulitatea absoluta a actului juridic :lipsa consimtamantului , lipsa cauzei, caracterul fals, ilicit sau imoral al acesteia, etc.
Mai intai ar trebui sa detaliati modul de dobandire al acestor bunuri: le-au cumparat impreuna, locuiau in chirie la momentul divortului, au fost cumparate in rate, au fost primite ca mostenire? In functie de raspuns se poate vorbi de partajare si instrainare.