Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna. Parintii mei au divortat in urma cu 18 ani fara sa faca partajul bunurilor comune ( o casa, anexe si gradina). Tatal meu ramanand sa locuiasca in aceasta casa, vrea sa faca unei persoane act de vanzare-cumparare. As vrea sa stiu daca poate face asta fara acceptul mamei, al meu si al surorii mele sau daca poate face orice altceva sa instraineze bunurile. Multumesc.:help::help::help:
corina.maria, utilizator
Bunurile au fost dobandite astfel: jumatate din teren este mostenit de mama mea de la bunicul ei, iar cealalta jumatate au cumparato impreuna. Casa au construito impreuna, la fel si anexele. Toate fiind construite la 5 ani de la casatorie cand deja aveau 2 copii, respectiv: sora mea si si anca o sora decedata, eu am aparut mai tarziu. Nu au locuit cu chirie,in acesti 5 ani inaintea construiri casei au stat la parinti mamei. In mare parte parinti mamei au contribuit cu bani si alte bunuri la constructia casei.
actul de proprietate este pe numele ambilor.
In aceasta situatie au drept de proprietate in cote de 1/2 fiecare din casa, iar in privinta terenului se imparte dora jumatatea cumparata impreuna, aceasta daca la partaj nu se dovedeste ca lucrurile stau altfel .
Dvs. si sora nu aveti dreptul atat timp cat parintii traiesc.