Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Părinți mei, vor să-mi treacă apartamentul, pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Părinți mei, vor să-mi treacă apartamentul, pe numele meu ...

Părinți mei, vor să-mi treacă apartamentul, pe numele meu
As, dori sa stiu si eu următoarele lucruri
1. Ce acte am nevoie să-mi treacă apartamentul pe numele meu?
2. Ce, sfaturi îmi puteți da, pentru a ma costa mai puțin?
3. Ce, sfaturi îmi puteți da, pentru a putea face mai repede, contractul pe numele meu?
Vreau sa fac un contract de vânzare cumpărare pe numele meu, ca să fiu mai sigur pe viitor.
Multumesc frumos!
1. Actul de identitate, certificatul de căsătorie și dovada achitarii prețului.
2. Toate contractele costa la fel.
3. Ce inseamna mai repede? Părinții au documentația cadastrala și intabularea făcute?
raluk0207, utilizator
ca să fiu mai sigur pe viitor.

La ce va ganditi mai exact ?
Daca nu intentionati sa platiti , nu veti cumpara si eventual il primiti prin donatie.
Sunteti casatorit , aveti frati ?
Da, mai am un frate.

gi-jane2, moderator
pentru a raspunde, se apasa pe butonul raspunde, e in josul ecranului in stanta, nu mai apasati pe citeaza.
Daca nu puteti face dovada platii, incheiati un contract de intretinere.

Daca parintii mai au bunuri de valoare in afara de acst apartament, incheiati un contract de donatie.
gi-jane2, moderator