avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Părinți mei, vor să-mi treacă apartamentul, pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Părinți mei, vor să-mi treacă apartamentul, pe numele meu ...

Părinți mei, vor să-mi treacă apartamentul, pe numele meu
As, dori sa stiu si eu următoarele lucruri
1. Ce acte am nevoie să-mi treacă apartamentul pe numele meu?
2. Ce, sfaturi îmi puteți da, pentru a ma costa mai puțin?
3. Ce, sfaturi îmi puteți da, pentru a putea face mai repede, contractul pe numele meu?
Vreau sa fac un contract de vânzare cumpărare pe numele meu, ca să fiu mai sigur pe viitor.
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:15, 4 Iunie 2021
1. Actul de identitate, certificatul de căsătorie și dovada achitarii prețului.
2. Toate contractele costa la fel.
3. Ce inseamna mai repede? Părinții au documentația cadastrala și intabularea făcute?
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
raluk0207, utilizator
ca să fiu mai sigur pe viitor.

La ce va ganditi mai exact ?
Daca nu intentionati sa platiti , nu veti cumpara si eventual il primiti prin donatie.
Sunteti casatorit , aveti frati ?
Da, mai am un frate.


Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
gi-jane2, moderator
pentru a raspunde, se apasa pe butonul raspunde, e in josul ecranului in stanta, nu mai apasati pe citeaza.
Daca nu puteti face dovada platii, incheiati un contract de intretinere.

Daca parintii mai au bunuri de valoare in afara de acst apartament, incheiati un contract de donatie.
Ultima modificare: Vineri, 4 Iunie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima casa Catalina Serban Catalina Serban Buna ziua, Daca sotul meu acceseaza programul \"PRIMA CASA\" de unul singur si, in cazul in care pe viitor nu ne-am mai intelege si am baga divort, ... (vezi toată discuția)
Acte necesare donatie casa plus costuri andra_alexandra andra_alexandra As vrea sa stiu de ce acte am nevoie , ca mama mea sa treaca casa pe numele meu prin donatie, sau cum e mai simplu,dar si cat ma costa toata aceste ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! tatalui meu i s-a facut un contract de donatie cu ... Madametuso Madametuso Buna ziua ! Tatalui meu i s-a facut un contract de donatie cu uzufuct viager, acesta ( tatal meu)in cele din urma a decedat . Se mai poate anula acest act de ... (vezi toată discuția)