Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa infiintez un srl ca asociat unic.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa infiintez un srl ca asociat unic.

Buna ziua,
Doresc sa infiintez un srl ca asociat unic, insa pentru ca nu sunt in tara doresc sa imputernicesc o alta persoana ca administratorul firmei sa se ocupe de relatia cu bancile, contabilitate, precum si alte activitati legate strict de desfasurarea firmei. Este posibil ca persoana imputernicita sa deschida cont bancar si sa ma reprezinte in relatia cu alte autoritati? Multumesc anticipat
george-neagu, moderator
Ca să înființați un srl trebuie să dați anumite declarații la notar și la avocat, ceea ce nu puteți face din străinătate decât la consulatul României. Poate fi numit un administrator care să se ocupe de activitatea firmei.