Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare în timpul concediului de lauzie. Bună ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare în timpul concediului de lauzie. Bună seara, As dori ...

Angajare în timpul concediului de lauzie.
Bună seara, As dori sa știu dacă în perioada concediului de lauzie, este interzis sa îmi depun demisia și sa deschid un alt contact de munca, la noul loc de munca urmand ca după deschiderea contractului sa prezint concediul medical de maternitate, deci practic nu voi presta munca.
Va multumesc anticipat.
Pe perioada concediului de lauzie, nu va este interzis sa va dati demisia și sa incheiati un alt contact de munca.
Îmi puteți va rog, spune în baza cărei legi sau articol? Pentru a putea argumenta în fata noului angajator
Multumesc frumos
Ce sa argumentati?

Codul Muncii
Art. 3
(1) Libertatea muncii este garantata prin Constitutie. Dreptul la munca nu poate fi ingradit.
(2) Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.
(3) Nimeni nu poate fi obligat sa munceasca sau sa nu munceasca intr-un anumit loc de munca ori intr-o anumita profesie, oricare ar fi acestea.
....