avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! As vrea sa stiu ce drepturi am de la 16 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! As vrea sa stiu ce drepturi am de la 16 ani pana ...

Buna seara!
As vrea sa stiu ce drepturi am de la 16 ani pana la 19 in Romania dar si in UK.
Si inca o intrebare,care poate parea ridicoala si non-sens,dar pe mine ma enerveaza maxim cand se intampla asta.
Ati patit vreodata ca unul dintre parinti sau bunici sa va duca sa va tundeti fara voia voastra,mai ales fiind baiat.
Si mai ales daca ai niste parinti sau buninci care inca traiesc pe vremea lui Ceausescu.
Ce as putea sa fac,ar trebui sa astept pana fac 18 ani?
Drepturile copiilor sunt legiferate și sunt foarte multe. Lecturați Legea nr 272/2004, republicată. Vă ajut cu un link:

[ link extern ]

Ce ați putea face, ați putea să vă adresați celor de la DGASPC. Dacă veți considera. fiind vorba despre părinți...
În UK nu știu cum stau lucrurile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme in familie, ajutor.... Caesar08 Caesar08 Buna seara, am 18 ani impliniti, elev, inca 1 an de scoala parinte abuziv, mare amator de bautura, cateodata si batai... ce drepturi am eu? de plecat ... (vezi toată discuția)
Incredintarea copilului minor catre un "tert" cadriancosmin cadriancosmin Buna seara, Situatie: X(Barbatul) si Y(Femeia) traiesc in concubinaj, iau nastere 2 copii (in prezent minori).Fetita 5 ani, baiatul 2 ani. Femeia pleaca de ... (vezi toată discuția)
Vatamari corporale si psihice aduse unui copil adoptat adriana2011 adriana2011 Buna ziua, Vecinii mai sunt bunicii unui copil adoptat de la 1an. Acum acesta are 12.Mama adoptiva a acestuia, il persecuta constant prin muscare de cap, ... (vezi toată discuția)