Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara,cum se vinde o casa luata prin prima casa? ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara,cum se vinde o casa luata prin prima casa? Ajutati-ma ...

Buna seara,cum se vinde o casa luata prin prima casa? Ajutati-ma ,va rog. Au trecut numai 2 ani de la achiziție. Sunt dispus sa le-o las cu totul. Nu mă interesează că am pierdut banii sau sa mai recuperez ceva. Vreau sa nu mai plătesc ratele. Am mari probleme,nu pot intra in detalii,însă nu o mai vreau sub nici o forma. Nu mai vreau aceasta casa sub nici o forma. Mulțumesc.
Bogdan10987654321, utilizator
Nu o puteti da in plata si va trebui sa mai asteptatio 3 ani pana vindeti,
Cautati cumparator in primul randm, care sa isi permita in acte sa preia crediturl si apoi gasiti solutii impreuna cu un avocat
Adică nu pot sa o vand,dar,pot să mă folosesc de novație??? Am voie sa i-o dau cuiva care ia prin 'noua casa'?! Nu mă interesează să vând. Sunt dispus să o las și băncii,fără să mă mai pună să plătesc extra. Dar,știu că sunt șmecheri și ar pune-o la vânzare cu mai puțin decât valoarea creditului și ar trebui să plătesc eu. Nu mai vreau casa asta sub nici o forma,și sunt legat de ea.

gi-jane2 a scris:

Nu o puteti da in plata si va trebui sa mai asteptatio 3 ani pana vindeti,
Cautati cumparator in primul randm, care sa isi permita in acte sa preia crediturl si apoi gasiti solutii impreuna cu un avocat

~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Puteti perfecta un antecontract, iar vanzarea sa fie realizata dupa expirarea termenului de 5 ani.

Acesta poate fi conceput de un avocat, si autentificat de catre notarul public.

In acest mod, veti cunoaste efectele antecontractului de vanzare-cumparare.

Vanzarea poate fi realizata in doua variante :

1- prin plata creditului restant, ridicarea ipotecii, fara a fi necesar acordul institutiei creditoare.
(vanzarea se va realiza dupa radierea ipotecii, fiind o vanzare fara sarcini ).

2- cu acordul institutiei financiar-bancare, preluand ipoteca, aceasta urmand a fi stinsa numai dupa plata integrala a debitului.

Banca are posibilitatea de urmari bunul in mainile oricui s-ar afla, in vederea indestularii creantei sale.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat