avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara,cum se vinde o casa luata prin prima casa? ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara,cum se vinde o casa luata prin prima casa? Ajutati-ma ...

Buna seara,cum se vinde o casa luata prin prima casa? Ajutati-ma ,va rog. Au trecut numai 2 ani de la achiziție. Sunt dispus sa le-o las cu totul. Nu mă interesează că am pierdut banii sau sa mai recuperez ceva. Vreau sa nu mai plătesc ratele. Am mari probleme,nu pot intra in detalii,însă nu o mai vreau sub nici o forma. Nu mai vreau aceasta casa sub nici o forma. Mulțumesc.
Ultima modificare: Luni, 7 Iunie 2021
Bogdan10987654321, utilizator
Nu o puteti da in plata si va trebui sa mai asteptatio 3 ani pana vindeti,
Cautati cumparator in primul randm, care sa isi permita in acte sa preia crediturl si apoi gasiti solutii impreuna cu un avocat
Adică nu pot sa o vand,dar,pot să mă folosesc de novație??? Am voie sa i-o dau cuiva care ia prin 'noua casa'?! Nu mă interesează să vând. Sunt dispus să o las și băncii,fără să mă mai pună să plătesc extra. Dar,știu că sunt șmecheri și ar pune-o la vânzare cu mai puțin decât valoarea creditului și ar trebui să plătesc eu. Nu mai vreau casa asta sub nici o forma,și sunt legat de ea.

gi-jane2 a scris:

Nu o puteti da in plata si va trebui sa mai asteptatio 3 ani pana vindeti,
Cautati cumparator in primul randm, care sa isi permita in acte sa preia crediturl si apoi gasiti solutii impreuna cu un avocat

~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Puteti perfecta un antecontract, iar vanzarea sa fie realizata dupa expirarea termenului de 5 ani.

Acesta poate fi conceput de un avocat, si autentificat de catre notarul public.

In acest mod, veti cunoaste efectele antecontractului de vanzare-cumparare.

Vanzarea poate fi realizata in doua variante :

1- prin plata creditului restant, ridicarea ipotecii, fara a fi necesar acordul institutiei creditoare.
(vanzarea se va realiza dupa radierea ipotecii, fiind o vanzare fara sarcini ).

2- cu acordul institutiei financiar-bancare, preluand ipoteca, aceasta urmand a fi stinsa numai dupa plata integrala a debitului.

Banca are posibilitatea de urmari bunul in mainile oricui s-ar afla, in vederea indestularii creantei sale.
Ultima modificare: Joi, 10 Iunie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare-cumparare imobil Roby2280 Roby2280 Vreau sa vand imobilul si am gasit client care doreste sa achizitioneze imobilul prin credit ipotecar.Am facut un antecontract si acuma urmeaza sa semnam ... (vezi toată discuția)
Este posibila preluare ipotecii unui apartament? tatiananae81 tatiananae81 am un apartament cu 2 camere ipotecat la bancpost si as vrea sa stiu daca este posibil sa-l vand pe o suma modica, iar persoana ce il cumpara sa plateasca in ... (vezi toată discuția)
Art. 2386 cod civil Vartgoth Vartgoth Salut , Vreau sa vand un apartamanet si in Draftul de precontract Notarul a pus si fraza urmatoare : \"În acelaşi timp, Promitentul Cumpărător are ... (vezi toată discuția)