Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua,ma poate ajuta cineva la aceasta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua,ma poate ajuta cineva la aceasta soluție?mulțumesc! ...

Bună ziua,ma poate ajuta cineva la aceasta soluție?mulțumesc!
Admite în parte acţiunea principală. Respinge cerere reconvenţională. Obligă pârâtul-reclamant să contribuie la cheltuielile de creştere a minorei OEB(născută la data de ) după cum urmează: -cu o sumă reprezentând 25% din veniturile nete realizate lunar cu caracter de continuitate,dar nu mai puţin de 25% din venitul minim net pe economia naţională,începând cu data promovării prezentei acţiuni(16 septembrie 2020) până la data de 16 ianuarie 2021); -cu o sumă reprezentând 16,6% din veniturile nete realizate lunar cu caracter de continuitate, dar nu mai puţin de 16,6% din venitul minim net pe economia naţională, începând cu data de 16 ianuarie 2021 până la majoratul minorei. Sistează efectele sentin?ei civile nr.3752/ 2016 a Judecătoriei Bacău cu privire la obligaţia de întreţinere stabilită în sarcina pârâtului-reclamant. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare; cererea de apel, se va depune la Judecătoria x
Buna ziua,

In intervalul 16 septembrie 2020-16 ianuarie 2021 , datorati pensie de intretinere, in cuantum de 1/4 din veniturile nete realizate, cand ati prestat o activitate remunerata.

Cand nu ati fost angajat, va raportati la salariul minim pe economia nationala, plafonul pensiei fiind de 1/ 4 din acesta.

Ulterior, dupa epuizarea acestui interval, veti plati pensia de intretinere in cuantum de 16, 6 % din venitul net realizat, avand in vedere veniturile constante, permanente.

Pastrati inscrisurile care atesta platile efectuate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat