Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... GDPR - prelucrare documente dosar personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

GDPR - prelucrare documente dosar personal

Buna ziua

Intrucat dupa o perioada de la angajare, anumite documente ale unui salariat care au fost depuse la dosarul personal (sunt obligatorii ca partea dosraului personal) s-au dovedit a fi false, angajatorul a decis in interes legitim conform GDPR sa se faca verificari ale ale documentelor respective pentru toti salariatii. A fost realizata in prealabil si etapa de evaluare a interesului legitim.
In informarea catre salariati, ce sens are sa fie mentionate dreptul la restrictionare si opozitie atata timp cat prelucrarea se dovedeste necesara (scopul principal este indeplinirea obligatiei legale a angajatorului de a prelucra dosarul personal, iar scopul secundar acum este verificarea autenticitatii unor astfel de documente) si cum poate angajatorul sa raspunda daca unul dintre angajati ar invoca unul dintre cele 2 drepturi (ce consecinte ar putea fi)?
Mihaela0215, utilizator
Ceea ce trebuie urmărit în contextul prelucrării datelor personale prin intermediul relațiilor de muncă este, practic, ca angajatorul să țină cont de faptul că după colectarea datelor cu caracter personal, pe întreaga durată a procesării- în timpul executării contractului individual de muncă dar și după încetarea acestuia, el este ținut să respecte drepturile angajaților, ale potențialilor angajați ori ale foștilor salariați, cu privire la datele pe care le deține cu privire la aceștia.

Citește mai mult... [ link extern ] /