Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract perioada determinata expirat-concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract perioada determinata expirat-concediu prenatal

Buna ziua! Am o intrebare legata de concediul prenatal. Am avut contract de munca pe perioada determinata pana pe data de 19 mai 2021. Sunt insarcinata cu data probabila a nasterii 27 octombrie. Intrebarile mele sunt:
1.voi beneficia de concediu de sarcina si lauzie(126 zile) si CCC?
2. Iar baza calculului pentru concediul prenatal este: ultimele 6 luni inainte de concediu ( martie-augusr-chiar daca am aprox 2 luni fara contributii) sau ultimele 6 luni lucrate(in care am contribuit la cas -noiembrie 2020-mai 2021)?
3. Unde se depune certificatul de concediu medical daca eu nu mai sunt angajata?
Va multumesc
Va multumesc pentru toate raspunsurile, ma voi interesa de ambele variante!
Buna ziua,

Ce se intampla in cazul in care gravida este angajata la 2 companii, la una pe perioada determinata, la cealalta pe perioada nedeterminata, contractul pe perioada determinata a expirat cu 2 luni inainte de nastere. Gravida a intrat in concediu prenatal dupa ce a expirat contractul pe perioada determinata.
La calculul concediului prenatal intra si veniturile de pe contractul expirat? Ce documente si unde ar trebui sa le depuna?

Multumesc,