Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat căsătorie părinți, pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat căsătorie părinți, pierdut

Bună seara. Vă rog dați-mi un sfat. Poate o persoană, în calitate de fiu, să ceară de la Starea Civilă certificatul de căsătorie al părinților lui. Este cazul soțului meu, cu tatăl decedat, cu mama în viață, dar în incapacitate de a se deplasa și de a se mai descurca. Mulțumesc.
softloom, utilizator
Nu. Certificatul de căsători e nu se mai eliberează daca unul dintre soti a decedat.
Dacă va este necesar la dezbaterea succesiunii, pe baza unei adrese de la notar, puteti obtine un extras pentru uz oficial, din registrul de casatorii.
Doar soțul dvs nu va putea obține.