avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ziua buna. Intenționez sa cumpăr un teren. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ziua buna. Intenționez sa cumpăr un teren. Vânzătorul are ...

Ziua buna. Intenționez sa cumpăr un teren. Vânzătorul are o hotărâre judecătorească de punere în posesie și un proces verbal de reconstituire, obținute în 2010. Nu are cadastru și intabulare. Pana astăzi, nu a obținut titlu de proprietate.
Vrea sa facem precontract, motivând ca actele urmează sa iasă de la OCPI in maxim jumătate de an. În acest moment, dosarul este blocat în primăria comunei.
Care sunt riscurile la care ma supun, mergând înainte cu precontractul?
Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: cristian niculae , utilizator 07:27, 17 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, strict referitor la cele expuse de dvs., riscul principal este acela de a nu se obtine titlul de proprietate si in consecinta de a fi nevoiti sa rezolutionati antecontractul de buna-voie sau prin instanta pentru a va recupera un eventual avans. Desigur in functie de clauzele antecontractului, va puteti supune si la alte riscuri, de aceea recomandabil este sa nu semnati pana nu va consultati cu un avocat.
Mulțumesc frumos pentru sfaturi. Voi aștepta antecontractul de la notar și apoi voi lua o decizie.


Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, strict referitor la cele expuse de dvs., riscul principal este acela de a nu se obtine titlul de proprietate si in consecinta de a fi nevoiti sa rezolutionati antecontractul de buna-voie sau prin instanta pentru a va recupera un eventual avans. Desigur in functie de clauzele antecontractului, va puteti supune si la alte riscuri, de aceea recomandabil este sa nu semnati pana nu va consultati cu un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren pesticid pesticid Am citit pe forum ca un domn cumpara teren fara cadastru si intabulare. Am rugamintea sa-mi spuneti care sunt riscurile pentru cel care vinde (vanzatorul) ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Chelba Elena Chelba Elena va rog sa ma invete si pe mine cineva care ar fi calea cea mai simpla in urmatoarea problema. am cumparat un teren si casa acum un an am facut un antecontract ... (vezi toată discuția)
Urgent- acte necesare precontract vanzare cumparare! multumesc cristeo cristeo Buna ziua. Ce acte sunt necesare pentru incheierea unui precontract de vanzare cumparare? Vreau sa cumpar o garsoniera, proprietarul are un contract de vanzare ... (vezi toată discuția)