avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, sunt nascuta in 1963 si lucrez din 1982. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, sunt nascuta in 1963 si lucrez din 1982. Vreau sa ...

Buna ziua,
sunt nascuta in 1963 si lucrez din 1982. Vreau sa ma pensionez anticipat partial (PAP). Va rog sa-mi spuneti daca obtin decizia de PAP, trebuie sa o prezint imediat la angajator sau oricand doresc. Daca nu imi convine valoarea pensiei pe ar urma sa o incasez, pot renunta la PAP?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:03, 14 Iunie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie sa o prezenati angatorului.Ea nu va fi pusa in plata decat dupa ce depuneti la casa locala incetarea CIM.
Legea 263/2010
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Ultima modificare: Luni, 14 Iunie 2021
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Bora Irina Bora Irina Va rog sa ma lamuriti: daca un salariat solicita inscrierea la pensionare anticipata, este obligatoriu sa inceteze contractul individual de munca in momentul ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata baloghjoe baloghjoe Buna seara. Intrebarea mea este, ca in cazul in care eu am depus la Casa Jud de PEnsii cererea mea de pensie anticipata, acu vreo 3 saptamani. Iar azi m-a ... (vezi toată discuția)