Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, sunt nascuta in 1963 si lucrez din 1982. ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, sunt nascuta in 1963 si lucrez din 1982. Vreau sa ...

Buna ziua,
sunt nascuta in 1963 si lucrez din 1982. Vreau sa ma pensionez anticipat partial (PAP). Va rog sa-mi spuneti daca obtin decizia de PAP, trebuie sa o prezint imediat la angajator sau oricand doresc. Daca nu imi convine valoarea pensiei pe ar urma sa o incasez, pot renunta la PAP?
Nu trebuie sa o prezenati angatorului.Ea nu va fi pusa in plata decat dupa ce depuneti la casa locala incetarea CIM.
Legea 263/2010
(3) În termen de 30 de zile de la comunicare, decizia de pensie poate fi anulată la cererea titularului.
Carp Mircea, utilizator