Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Legea spune că trebuie să îi aplic TVA.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Legea spune că trebuie să îi aplic TVA.

Bună ziua. Doresc o părere competentă în următoarea speță :
Dețin o firmă în domeniu medical, deci nepurtătoare de TVA. Acum 6 ani am cumpărat un spațiu comercial. Fiind prima vânzare a acelui spațiu nu s-a aplicat TVA, chiar dacă firma vânzătoare era purtătoare de TVA. Acum vreau să vând acel spațiu și legea spune că trebuie să îi aplic TVA. Dar firma medicală pe care o dețin, rrepet, nu este purtătoare de TVA. Există două păreri : -obțin un cod TVA doar pentru această vanzare sau
-nefiind purtator de TVA, vând clădirea fără ai aplica TVA.
Care este soluția corectă?
Vă mulțumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Potrivit Art. 292. - Scutiri pentru anumite activități de interes general și scutiri pentru alte activități (cod fiscal):

(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă (TVA):

f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile.

Norme:
(1) În aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, atunci când se livrează un corp funciar unic format din construcția și terenul pe care aceasta este edificată, identificat printr-un singur număr cadastral:

a) terenul pe care s-a edificat construcția urmează regimul construcției, dacă valoarea acestuia este mai mică decât valoarea construcției așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;
b) construcția va urma regimul terenului pe care este edificată, dacă valoarea acesteia este mai mică decât valoarea terenului așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;
c) dacă terenul și construcția au valori egale, așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare, regimul corpului funciar se stabilește în funcție de bunul imobil cu suprafața cea mai mare. Se va avea în vedere suprafața construită desfășurată a construcției.

Ioan Petru Butariu a scris:

Potrivit Art. 292. - Scutiri pentru anumite activități de interes general și scutiri pentru alte activități (cod fiscal):

(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă (TVA):

f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile.

Norme:
(1) În aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, atunci când se livrează un corp funciar unic format din construcția și terenul pe care aceasta este edificată, identificat printr-un singur număr cadastral:

a) terenul pe care s-a edificat construcția urmează regimul construcției, dacă valoarea acestuia este mai mică decât valoarea construcției așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;
b) construcția va urma regimul terenului pe care este edificată, dacă valoarea acesteia este mai mică decât valoarea terenului așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare;
c) dacă terenul și construcția au valori egale, așa cum rezultă din raportul de expertiză/evaluare, regimul corpului funciar se stabilește în funcție de bunul imobil cu suprafața cea mai mare. Se va avea în vedere suprafața construită desfășurată a coconstrucție

Terenul este concesionat
Se vinde constructia care nu este noua in regim de scutire.
Ioan Petru Butariu, Contabil