Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Oprire utilități rău platnic
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Oprire utilități rău platnic

Buna ziua,
Am o întrebare referitoare la oprirea apei unui rau platnic.
Avem în bloc un locatar care nu dorește să plătească întreținerea ( că nu vrea și punct).
A fost dat in judecată, procesul este pe rol, însă tot timpul se amână ( ba nu s-au trimis citația la adresa din buletin, ba nu au fost citați ambii proprietari, tot felul de amânări).
Din păcate, consum are, iar în curând nu vom mai putea susține consumul pe care el îl are.
Ca atare,intrebarea este daca, legal, asociația ii poate opri apa ( sigiliu pus pe robinet)?
Mulțumesc!
din pacate trebuie sa mergeti mai departe pe calea instantei......asociatia nu este furnizor si nu poate sista serviciul
important e sa aveti instituit privilegiu imobiliar asupra apartamentului....ca sa nu il poata vinde...procesul se va incheia la un moment dat si va recuperati banii
hob, utilizator
Conform dispozitii in vigoare,asociatia d eproprietari nu detine autoritatea si competenta sa dispuna sistarea furnizarii utilitatilor
Se impune ,in astfel de cazuri,pentru stoparea maririi consumului utilitatilor si automat a debitului,sa notificati oficial proprietarul cu obligatia achitarii integrale a debitului
Notificarea oficiala o introduceti la dosarul pe rol ,drept dovada a parcurgerii procedurii d einformare
Totodata,aveti dreptul sa solicitati instantei de judecata,pentru urgentarea solutionarii cuazei,sa parcurga procedura legala de citare si ulterior sa dispuna oroinanta presedentiala