avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua. Azi am fost oprita de politia locala si am ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua. Azi am fost oprita de politia locala si am primit ...

Buna ziua. Azi am fost oprita de politia locala si am primit amenda pentru ca nu aveam matura si faraș, aveam doar pungile specifice. De asemenea nu avea botnita, fiind husky.
In HCL 260/2018 cap 6, alin 7, lit f -Galati ar fi stipulate aceste lucruri dar in articolul 34 posesorii de animale de companie au urmatoarele obligatii in timpul plimbarii animalelor pe domeniul public:
– sa detina asupra sa materialele necesare pentru curatarea locului si evacuarea dejectiilor fiziologice ( pungile de plastic sunt suficiente );
In Monitorul Oficial nr. 146 din 27 februarie 2014 a fost republicata O.U.G. nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi
NU ESTE OBLIGATORIU CA TOATE ANIMALELE DE COMPANIE SA POARTE BOTNITE, decat cele mentionate la Art 1 lit a) si b). Iar Husky nu face parte din listele respective.
AGENTII DE POLITIE NU AU CALIFICAREA SA DIFERENTIEZE RASELE CANINE DUPA CRITERIUL AGRESIVITATE.
In cazul de fata, cand cele 2 se contrazic, eu ce pot face? Am baza legala pentru a depune contestatie?
Ultima modificare: Luni, 14 Iunie 2021
CristinaIonescu44, utilizator
Cel mai recent răspuns: CristinaIonescu44 , utilizator 09:54, 26 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
La art. 16 lit f din HCl se instituie obligativitatea purtarii botnitei pentru cainii de talie mijlocie si mare iar la lit g se prevede obligatitivatea detinerii maturii
Deci datorita acestei hotarari locale, nu am baza legala pentru a depune contestatie nu?

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua,
La art. 16 lit f din HCl se instituie obligativitatea purtarii botnitei pentru cainii de talie mijlocie si mare iar la lit g se prevede obligatitivatea detinerii maturii

Ultima modificare: Luni, 14 Iunie 2021
CristinaIonescu44, utilizator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, din pacate rezulta ca nu ati respectat HCL-ul, ceea ce face ca fapta dvs. contraventionala sa fie retinuta corect de Politie. Daca nu aveti alte motive de contestare. acestea nu va vor ajuta.
Multumesc

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, din pacate rezulta ca nu ati respectat HCL-ul, ceea ce face ca fapta dvs. contraventionala sa fie retinuta corect de Politie. Daca nu aveti alte motive de contestare. acestea nu va vor ajuta.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
g) de a deține asupra lor in timpul plimbării: măturica, punga PVC şi mănuşi în vederea colectării dejecţiilor produse de câine; după colectare, punga va fi închisă etanş şi
depusă în pubela cea mai apropiată

Eu ma intreb ce faci cu maturica, cum se foloseste si dupa, ce faci cu ea ?
Scopul e sa strangi dupa caine, nu sa porti dupa tine unelte care nici nu folosesc. Toti care avem caine, stim cum folosim pungile.
Politistul a masurat cainele ? cum si-a dat seama ca e de talie medie sau mare ?
chiar, cat masoara cainele de la greaban pana jos?
dupa acel hcl, catelul de 50 cm e si de talie mica si de talie medie, o porcarie scrisa fara cap.
cat ati luat amenda?
vad ca trebuie sa aveti si carnetul pe strada

Ultima modificare: Marți, 15 Iunie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Legile privind proprietarii animalelor de companie contavocat11 contavocat11 Buna ziua, Fiind proprietarul unui caine metis de talie medie(16-17kg),cu varsta de 1 an si 3 luni, am inceput sa ma documentez privind legislatia ... (vezi toată discuția)
Cainele de companie si cainii comunitari impurero impurero Detin un caine din rasa Amstaff nu este absolut deloc agresiv. Il plimb in lesa dar fara botnita ca sunt foarte multi caini comunitari in Galati si sunt ... (vezi toată discuția)
Amenda botnita Mmitsuu Mmitsuu Am primit o amenda de 200 ron pentru ca nu am avut botnita si carnetul de sanatate al cainelui la mine , cainele era in lesa. Sunt la prima abatere si as vrea ... (vezi toată discuția)