Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua. Azi am fost oprita de politia locala si am ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua. Azi am fost oprita de politia locala si am primit ...

Buna ziua. Azi am fost oprita de politia locala si am primit amenda pentru ca nu aveam matura si faraș, aveam doar pungile specifice. De asemenea nu avea botnita, fiind husky.
In HCL 260/2018 cap 6, alin 7, lit f -Galati ar fi stipulate aceste lucruri dar in articolul 34 posesorii de animale de companie au urmatoarele obligatii in timpul plimbarii animalelor pe domeniul public:
– sa detina asupra sa materialele necesare pentru curatarea locului si evacuarea dejectiilor fiziologice ( pungile de plastic sunt suficiente );
In Monitorul Oficial nr. 146 din 27 februarie 2014 a fost republicata O.U.G. nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi
NU ESTE OBLIGATORIU CA TOATE ANIMALELE DE COMPANIE SA POARTE BOTNITE, decat cele mentionate la Art 1 lit a) si b). Iar Husky nu face parte din listele respective.
AGENTII DE POLITIE NU AU CALIFICAREA SA DIFERENTIEZE RASELE CANINE DUPA CRITERIUL AGRESIVITATE.
In cazul de fata, cand cele 2 se contrazic, eu ce pot face? Am baza legala pentru a depune contestatie?
CristinaIonescu44, utilizator
De asemenea, puteți ataca și HCL-ul respectiv conform Legii nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, pe motiv că reprezintă un exces de putere, că se adaugă la lege printr-un act normativ cu o valoare inferioară și conține norme abuzive, discriminatorii (vi se cere ca proprietar de câine practic să spălați domeniul public, în timp ce față de proprietarii de mașini, care produc o poluare mult mai agresivă, inclusiv pete de ulei de motor pe asfalt, scurgeri de benzină, apă cu care s-a răcit motorul etc. nu există astfel de cerințe) și inaplicabile (toată discuția despre măturică, în condițiile în care nici nu există măturici speciale pentru aceasră utilizare, ci doar niște clești). Art. 7 alin. (1/1) al acesteia precizează că procedura prealabilă e imprescriptibilă în cazul actelor administrative normative. Taxa judiciară de timbru este de 50 de lei, care s-ar adăuga la cei 20 de lei corespunzând plângerii contravenționale. Ar fi, e adevărat separat, dar o hotărâre definitivă de anulare a HCL v-ar deschide posibilitatea revizuirii unei eventuale hotărâri definitive defavorabile asupra plângerii contravenționale. Dacă nu aveți timp să mergeți în instanță puteți cere judecarea în lipsă.
Buna ziua.
Incerc de ani buni sa rezolv problema excremetelor de caine, lasate constant de un/niste proprietari de animal de companie. La jumatate de metru de la masina, spatiu prin care trebuie sa trec pentru a urca la volan, este un copac care le stimuleaza pe animalute sa faca "caca si pipi" si stapanii uita constant sa stranga mizeria. Am pus si un afis pentru sensibilizarea fiintelor mai inteligente (oare ?), dar fara rezultat. Ba, odata, am interpelat degeaba, de la geamul locuintei, o posesoare de caine care zabovea cu animalul dupa copac, nu vedeam ce face, dar femeia tocmai strangea mizeria cu o punguta. Sfatuiti-ma cum sa procedez.
Multumesc.
sadrian, utilizator
@Alexandru Surcel Au ajuns aceste miniparlamente, consiliile locale, sa-si aroge niste competente.... La mine in urbe, una maricica, un primar tafnos si niste consilieri (era sa scriu nulitati) au un obicei: daca o hcl este desfiintata de instanta, dau alta cu acelasi ,,subiect"!
Multumesc

Alexandru Surcel a scris:

De asemenea, puteți ataca și HCL-ul respectiv conform Legii nr. 554/2004 a contenciosului administrativ, pe motiv că reprezintă un exces de putere, că se adaugă la lege printr-un act normativ cu o valoare inferioară și conține norme abuzive, discriminatorii (vi se cere ca proprietar de câine practic să spălați domeniul public, în timp ce față de proprietarii de mașini, care produc o poluare mult mai agresivă, inclusiv pete de ulei de motor pe asfalt, scurgeri de benzină, apă cu care s-a răcit motorul etc. nu există astfel de cerințe) și inaplicabile (toată discuția despre măturică, în condițiile în care nici nu există măturici speciale pentru aceasră utilizare, ci doar niște clești). Art. 7 alin. (1/1) al acesteia precizează că procedura prealabilă e imprescriptibilă în cazul actelor administrative normative. Taxa judiciară de timbru este de 50 de lei, care s-ar adăuga la cei 20 de lei corespunzând plângerii contravenționale. Ar fi, e adevărat separat, dar o hotărâre definitivă de anulare a HCL v-ar deschide posibilitatea revizuirii unei eventuale hotărâri definitive defavorabile asupra plângerii contravenționale. Dacă nu aveți timp să mergeți în instanță puteți cere judecarea în lipsă.