Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Unde se judeca actiunea care are ca, obiect ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Unde se judeca actiunea care are ca, obiect intervenirea ...

Buna ziua,

Unde se judeca actiunea care are ca, obiect intervenirea prescriptiei a datoriei?

Va multumesc!
Buna ziua,

Regulă generala este că instanța de la domiciliul pârâtului va fi competenta sa judece, dar depinde de mai multi factori, cum ar fi:
- natura contractului din care provine datoria (daca este unul în care aveți calitatea de consumator se poate introduce și la instanta de la domiciliul consumatorului)
-numarul pârâților (daca sunt mai multi se poate introduce la instanta de la domiciliul oricăruia)
-cuantumul datoriei (daca depășește 200.000 lei va fi competenta tribunalului, nu a judecătoriei)
-momentul în care invocați excepția prescripției (pe calea contestației la executare- va fi competenta judecătoria din raza domiciliului debitorului, pe cale principală, caz în care se va stabili potrivit elementelor concrete ale speței).

Daca îmi oferiți mai multe detalii, va pot da un răspuns clar.
Andreea Dana Fodor , Avocat