avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura de contestatie a unei autorizatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura de contestatie a unei autorizatii de constructie

Buna ziua!
Care este procedura de contestare a unei autorizatii se constructie?
De o saptamana a aparut la spatiul verde a blocului unde locuiesc o autorizatie de constructie pentru un alt bloc. Terenul nu este la nici 4 metri de bloc si prin construirea unui alt bloc pe spatiul respectiv nu se va mai asigura insorirea apartamentelor de pe partea cu noua constructie.
Terenul este destul de mic si ar insemna ca utilajele sa ocupe locuri de parcare proprietate privata.
Strada de acces este foarte ingusta, iar noua constructie ar aglomera si mai mult aceasta strada unde nu incap doua masini in paralel.
Ultima modificare: Joi, 17 Iunie 2021
ndragosionut, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:37, 17 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sisizati in scris primaria, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea sa fie semnata de cat mai multi locatari afectati.
In functie de raspunsul primit puteti detine actiune in contencios administrativ impotriva primariei conform prevederilor Legii nr. 554/ 2004.
Sesizati oficial serviciul urbanism din primaria teritoriala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parcari pe spatiul verde al blocului? mihasi mihasi Locuiesc in Bucuresti si la mine la bloc s-a hotarat sa se ia din spatiul verde , acolo unde se poate, pentru amenajarea unor parcari. Amenajarea o face ... (vezi toată discuția)
Reconstituire drept de proprietate. contract de inchiriere cu aut. publice. consecinte D_aka D_aka Buna ziua, Am si eu o problema cu parcarea din fata blocului... In orasul nostru primaria inchiriaza locuri de parcare in parcarile de pe domeniul public, in ... (vezi toată discuția)
Distanta dintre casa si constructia unui bloc nou? modelbv24 modelbv24 Buna ziua. Referitor la subiectul dvs. as avea si eu o intrebare. Ce pot face daca langa casa mea se amenajeaza deja santierul pentru constructia a unui bloc ... (vezi toată discuția)