Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Procedura de contestatie a unei autorizatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Procedura de contestatie a unei autorizatii de constructie

Buna ziua!
Care este procedura de contestare a unei autorizatii se constructie?
De o saptamana a aparut la spatiul verde a blocului unde locuiesc o autorizatie de constructie pentru un alt bloc. Terenul nu este la nici 4 metri de bloc si prin construirea unui alt bloc pe spatiul respectiv nu se va mai asigura insorirea apartamentelor de pe partea cu noua constructie.
Terenul este destul de mic si ar insemna ca utilajele sa ocupe locuri de parcare proprietate privata.
Strada de acces este foarte ingusta, iar noua constructie ar aglomera si mai mult aceasta strada unde nu incap doua masini in paralel.
ndragosionut, utilizator
Sisizati in scris primaria, cu nr. de inregistrare/ data. Sesizarea sa fie semnata de cat mai multi locatari afectati.
In functie de raspunsul primit puteti detine actiune in contencios administrativ impotriva primariei conform prevederilor Legii nr. 554/ 2004.
Sesizati oficial serviciul urbanism din primaria teritoriala