avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Vin cu întrebare care ma cam macină și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Vin cu întrebare care ma cam macină și as avea ...

Bună ziua!
Vin cu întrebare care ma cam macină și as avea nevoie de o părere.
Anul trecut având permisul suspendat, am comis un accident fără victime, fără martori, masina nefiind pe numele meu, eu plecand și nefiind găsit la mașină. Dar cu toate asta mi s-a deschis un dosar penal pentru conducere fără permis.
Ieri am dat ultima declarație în care la sfatul avocatului meu, nu am declarat nimic, am apelat la dreptul la tăcere. Și am semnat foaia de inculpat, urmând ca dosarul sa plece mai departe. Care sunt șansele sa primesc o clasare din moment ce nu am declarat nimic pana acum și am și avocat.
Cel mai recent răspuns: andrei.cjr , utilizator 16:08, 17 Iunie 2021
Daca sunt probe ca fapta exista si a fost savarsita de dvs, o sa raspundeti penal, nu conteaza ca nu ati declarat nimic si ca aveti avocat.
Ultima modificare: Joi, 17 Iunie 2021
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Fapta exista, dar nu sunt probe care sa indice cine a săvârșit-o.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca sunt probe ca fapta exista si a fost savarsita de dvs, o sa raspundeti penal, nu conteaza ca nu ati declarat nimic si ca aveti avocat.

Daca nu sunt probe ca a fost savarsita de dvs, dvs avand permisul suspendat, nu exista nici fapta de conducere cu permisul suspendat. Subiectul activ al acestei infractiuni trebuie sa fie o persoana care are permisul suspendat.
Studiati dosarul si vedeti exact ce probe au.
Ultima modificare: Joi, 17 Iunie 2021
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am înțeles. Va mulțumesc!
Deci ca să va zic toată povestea, polițistul de la rutiera din oras avea ciuda pentru ca am postat pe net mai demult un fel de abuz al sau si de la asta a plecat și mi-a făcut dosarul ala. Fix asta a si zis atunci ca l-am supărat cu postarea respectiva și o nu uita.
Menționez ca dosarul respectiv a fost făcut la o săptămână după acel accident.
Chiar dacă mi-a dat calitatea de inculpat, se poate clasa, deci?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu sunt probe ca a fost savarsita de dvs, dvs avand permisul suspendat, nu exista nici fapta de conducere cu permisul suspendat. Subiectul activ al acestei infractiuni trebuie sa fie o persoana care are permisul suspendat.
Studiati dosarul si vedeti exact ce probe au.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! anul trecut mi s-a facut un dosar pentru conducere ... andrei.cjr andrei.cjr Bună ziua! Anul trecut mi s-a facut un dosar pentru conducere sub influenta alcoolului. Toate bune si frumoase. Anul acesta, prin mai, mi s-a spus ca eate ... (vezi toată discuția)
Dreptul de a conduce cipb cipb Buna ziua. In 2009 mi s-a intocmit dosar penal. Abia dupa 2 ani am ajuns la procuror pentru a vedea care sunt acuzatiile: 1)Sfidarea organelor de politie si 2) ... (vezi toată discuția)