Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Vin cu întrebare care ma cam macină și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Vin cu întrebare care ma cam macină și as avea ...

Bună ziua!
Vin cu întrebare care ma cam macină și as avea nevoie de o părere.
Anul trecut având permisul suspendat, am comis un accident fără victime, fără martori, masina nefiind pe numele meu, eu plecand și nefiind găsit la mașină. Dar cu toate asta mi s-a deschis un dosar penal pentru conducere fără permis.
Ieri am dat ultima declarație în care la sfatul avocatului meu, nu am declarat nimic, am apelat la dreptul la tăcere. Și am semnat foaia de inculpat, urmând ca dosarul sa plece mai departe. Care sunt șansele sa primesc o clasare din moment ce nu am declarat nimic pana acum și am și avocat.
Daca sunt probe ca fapta exista si a fost savarsita de dvs, o sa raspundeti penal, nu conteaza ca nu ati declarat nimic si ca aveti avocat.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Fapta exista, dar nu sunt probe care sa indice cine a săvârșit-o.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca sunt probe ca fapta exista si a fost savarsita de dvs, o sa raspundeti penal, nu conteaza ca nu ati declarat nimic si ca aveti avocat.

Daca nu sunt probe ca a fost savarsita de dvs, dvs avand permisul suspendat, nu exista nici fapta de conducere cu permisul suspendat. Subiectul activ al acestei infractiuni trebuie sa fie o persoana care are permisul suspendat.
Studiati dosarul si vedeti exact ce probe au.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am înțeles. Va mulțumesc!
Deci ca să va zic toată povestea, polițistul de la rutiera din oras avea ciuda pentru ca am postat pe net mai demult un fel de abuz al sau si de la asta a plecat și mi-a făcut dosarul ala. Fix asta a si zis atunci ca l-am supărat cu postarea respectiva și o nu uita.
Menționez ca dosarul respectiv a fost făcut la o săptămână după acel accident.
Chiar dacă mi-a dat calitatea de inculpat, se poate clasa, deci?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca nu sunt probe ca a fost savarsita de dvs, dvs avand permisul suspendat, nu exista nici fapta de conducere cu permisul suspendat. Subiectul activ al acestei infractiuni trebuie sa fie o persoana care are permisul suspendat.
Studiati dosarul si vedeti exact ce probe au.