Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat alcoolemie

Buna Ziua

Anul trecut prin aprilie mi-a fost suspendat permisul pentru alcoolemie.Am avut 0.46 in aerul expirat. Dupa circa 2 luni de zile am reușit să îmi plătesc probele de sânge și după alte 2 luni sa primesc rezultatele la sânge,1.21 prima probă  și 0.97 la cea de a doua proba.A urmat sa dau prima declarație sau cum se zice,declarația de suspect.Ca sa dau prima declarație a durat circa 2 luni de zile(undeva prin sfârșitul lui septembrie)Între timp am zis sa îmi iau un avocat..zis și făcut.Dupa o lună  politistul de caz m-am anunțat că ar trebui sa dau și cea de a doua declarație..fiind cea de suspect.Intre timp am fost la un avocat și l am informat cu privire la caz.Din octombrie până la sfârșitul lunii februarie polițistul de caz invoca tot felul de motive cand era vorba de declarația in cauza..Ba era în concediu,avea altceva de făcut nu avea timp și tot felul de motive.Undeva prin decembrie mi-a spus că se întârzie din cauză că procurorul care se ocupa de caz ar fi cerut o recalculare de alcoolemie pe motiv că este diferența foarte mare din ce a fost in aer și ce a ieșit la sange.Iar la alte două luni sa îmi comunice că s-ar fi renuntat la acea recalculare. Și urmează să mă cheme pentru cea de a doua declaratie.Intre timp Avocatul in cauza îmi tot spunea că nu reușește să ia legătura cu agentul de caz,acesta invocandui motivele de mai sus sau făcând orice altceva mai puțin să se ocupe de dcalaratia in cauza.Dupa nenumărate drumuri la secția de politie și telefoane am reușit că după aproximativ 6 luni distanță de la prima declarație să reușesc să o dau și pe cea finala că dosarul sa fie trimis către instanța.Dosarul s-ar fi trimis către instanța undeva in luna martie și noi fiind în iunie,acel dosar nu a ajuns inca în instanță.In tot acest timp am incercat sa iau legătura cu avocatul in cauza care nu răspunde la telefon și spune că nu are timp,nu a văzut apeleul sau a uitat să îmi răspundă la mesaj.La 1 an și 2 luni de la faptă in cauza,după nenumărate telefoane și mesaje către avocat,acesta a făcut o plângere de tergiversare in care s-a stabilit o înfățișare la instanta in data de 23 iunie,asta fiind la cca 3 săptămâni de la înregistrarea plângerii de tergiversare.

Ce ar trebui sa se întâmple mai departe ?

Menționez că nu am alte antecedente,amenzi,accidente sau orice altă faptă
Christian945, utilizator
Se va judeca contestația împotriva duratei procesului. Dacă se admite, se stabilește termen de soluționare a cauzei de procuror.
Comunicarea e dificila, adesea, între avocați și secțiile de poliție, de aceea e recomandat ca aceasta sa se facă direct cu parchetul care instrumentează cauza.
Trebuia inainte sa depuneti plangere pentru tergiversare la parchet, posibil sa se respinga contestatia inaintata instantei, inteleg ca efectuarea up in personam a fost dispusa undeva prin septembrie 2020.
Mai pe înțelesul meu

M-ati pierdut in termeni un pic
Solutia pe scurt: În temeiul art. 4886 alin. (1) din C. de proc. pen. admite contestaţia formulată de partea contestatoare xxxxxx privind durata procesului penal în faza urmăririi penale referitoare la dosarul penal nr. 748/P/2020 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Răcari. Stabileşte drept termen pentru finalizarea urmăririi penale data de 23.08.2021, termen până la care contestatorul nu poate formula o nouă contestaţie. În baza art. 275 alin. (3) din C. de proc. pen. cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 23.06.2021.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 142/2021 23.06.2021