Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Administrator si concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Administrator si concediu crestere copil

Buna ziua! Sunt angajata cu contract de munca la o societate, si in paralel am infiintat un SRL unde sunt asociat unic si administrator. Voi suspenda activitatea pe societatea unde sunt angajata, dar as vrea sa stiu daca am voie sa raman administratorul firmei mele pe perioada concediului de crestere copil?
Pe firma mea am o alta fata angajata, care va emite facturi, etc., dar nu intentionez sa scot profitul firmei ca si dividende in cei 2 ani de Concediu crestere copil.
Am sunat la AJPIS insa doamna de acolo nu m-a prea lamurit...
Multumesc!
draghita.ionela, utilizator
Aveti voie sa ramaneti administratorul firmei dvs (fara remuneratie) pe perioada concediului pentru cresterea copilului.
Mulțumesc frumos!