Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De la ce varsta minorul poate sa decida singur cu ce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De la ce varsta minorul poate sa decida singur cu ce parinte ...

De la ce varsta minorul poate sa decida singur cu ce parinte doreste sa stea?
De la 10 ani poate fi audiat/intrebat...
Acum depinde si de discernamantul lui...
minorul nu decide niciodată în această chestiune.
cum s-a scris deja, el va fi ascultat după o anumită vârstă, dar nu decide.
decizia o ia judecătorul în funcție de toate probele din dosar.
Da, minorul nu decide el ci instanta.
Daca vrea la mama se cam ia în seama.
Daca vrea la tata situatia devine ceva mai încurcată daca mama vrea ea minorul.
Detaliile insa trebuie analizate în concret, pe.speta.
Conform legii, instanța este obligată la ascultarea minorului care a împlinit 10 ani, dar decizia finală o ia instanța indiferent de opinia minorului.