Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plati compensatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plati compensatori

I cursul anului 2009 am incetat raporturile de serviciu cu drept la pensie de serviciu anticipata in baza Legii nr.179/2004 privind pensile de stat si alte drepturi de asigurari sociale ale politistilor ,iar in baza OG 38/2003(privind salarizarea politistilor) trrbuie sa primesc anumite drepturi asa cum este prevazut in respectivele acte normative respectiv in functie de vechimea avuta si pina la limta de virsta legala pentru pensionare. Am efectuat toate demersurile catre institutie prin adrese ,la care am primit raspuns ca institutia recunoaste aceasta datorie ,ca a efectuat evidentierea in contabilitate a datoriei ca a facut toate demersurile dar nu are bani.In luna decembrie 2009 am trimis o notificare institutiei respectiv somatie in care le solicitam sa achite datoria integrala in termen de 15 zile iar in caz contrar ma voi adresa instantei pentru recuperarea datoriei,plata de penalitati si cheltuieli de judecata, dar nu am primit nici un raspuns. Va rog sa-mi spuneti ce demersuri trebuie sa fac in continuare si daca se poate sa-mi comunicati un model de cerere de chemare in judecata

Pentru recuperarea drepturilor restante trebuie sa va adresati instantei de judecata.
Cererea va avea ca obiect obligarea la plata unei sume de .... salarii, reprezentand plati compensatorii, datorate incetarii raportului de serviciu in baza art..... din ........ , in urma deciziei nr.......... emisa de parata.